Sigara bırakma başarısı öngörü ölçeği ile nikotin bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of nicotine addiction with the smoking cessation prediction scale
- Tez No: 625603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Sigara, dünyada önlenebilir hastalık ve ölümlerin en önemli sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Bu sebeple, yıllardır etkili bir sigara bıraktırma yöntemi arayışı devam etmektedir. Doğru ve etkili bir sigara bırakma süreci için, kişilerin bağımlılık düzeylerinin ve içinde bulundukları koşulların doğru bir şekilde saptanması gerekmektedir. Bunun için de, çeşitli ölçekler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sigara bıraktırma başarısı öngörü ölçeğinin (SBBÖÖ), sigara bıraktırma başarısını öngörmedeki isabetini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 1 Ağustos 2019 – 1 Kasım 2019 tarihleri arasında sigara bıraktırma için başvuran 18 yaş üzeri 319 gönüllü katılımcı ile prospektif (kesitsel) bir çalışma olarak planlandı. Yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum gibi sosyodemografik bilgiler ile SBBÖÖ, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) testi ve tedavi protokol bilgilerini içeren bir anket yüz yüze görüşme ile ilk başvuru muayenesinde yapıldı. Katılımcıların 3 aylık tedavi sonu bırakma durum tespiti yapıldı. Bulgular: Çalışma yaşları 18 ile 72 arasında değişmekte olan, 133' ü (%41,7) kadın ve 186' sı (%58,3) erkek olmak üzere toplam 319 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaşları ortalaması 37,28 ± 10,37' dir. Günde içilen sigara sayısı 5 - 35 adet/gün arasında değişmekte olup, ortalaması 22,13 ± 8,32 ve medyanı 25 adet/gündür. FNBT skoru değerleri 0 - 10 puan arasında değişmekte olup, ortalaması 6,24 ± 2,36 puandır (medyan: 6 puan). Olguların %58,3' ünde vareniklin yöntemi kullanılırken, %41,7' sinde NRT yöntemi kullanılmaktadır. Total ölçek skoru değerleri 26 ile 50 arasında değişmekte olup, ortalaması 42,85 ± 4,58 puan (medyanı 44) olarak gözlendi. Ölçek güvenirliliği açısından Cronbach's Alpha katsayısı 0,723 bulunmuştur. Olguların %52' si sigaraya devam ederken, %48' i bırakmıştır. %53,3' ünün ölçek skor değeri 44 ve altındayken, %46,7' si 44' ün üzerindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Smoking is determined as one of the most important causes of preventable diseases and deaths in the world. For this reason, the researches for an effective smoking cessation method has been made for years. The dependency levels of the individuals and their conditions must be determined correctly for an accurate and effective smoking cessation process. For this, various scales have been developed. The objective of this study is to investigate the accuracy of smoking cessation success prediction scale in predicting smoking cessation success. Material and Methodology: This study was planned as a prospective study with 319 volunteer participants over the age of 18 who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between August 1, 2019 and November 1, 2019. A questionnaire including socio-demographic information such as age, gender, education, marital status, and Smoking Cessation Success Prediction Scale (SCSPS), Fagerström Nicotine Dependence Test (FNDT) test and treatment protocol information were conducted at the first application examination by face to face interview. Participants were assessed for 3 months after thetreatment. Results: The study was conducted with 319 cases, of which 133 (41.7%) were women and 186 (58.3%) were men, whose ages ranged between 18 and 72. The average age of the cases is 37.28 ± 10.37. The number of cigarettes smoked per day varies between 5 -35 cigarettes/perday, the average is 22.13 ± 8.32 and the median is 25 cigarettes/perday. FNDT score values range from 0 to 10 points, with an average of 6.24 ± 2.36 points (median: 6 points). While varenicline method is used in 58.3% of cases, NRT method is used in 41.7%. Total scale score values ranged from 26 to 50, with an average of 42.85 ± 4.58 points (median 44). Cronbach's Alpha coefficient was found 0.772 interms of scale reliability. 52% of cases continued smoking, while 48% of cases quitted. The scale score of 53.3% is 44 and below, while 46.7% are above 44.