Fertilite hormonları, ilaç düzeyleri, kardiyak markerlar, tiroid fonksiyon testleri ve tümör belirteçlerinin ölçüm belirsizlikleri
Measurement uncertainty of fertility hormones, pharmaceutical levels, cardiac markers, thyroid function tests and tumor markers
- Tez No: 625616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ, DOÇ. DR. YUSUF KURTULMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Ölçüm belirsizliği, ölçülen büyüklüğe uygun tüm değerlerin dağılımını karakterize eden ve ölçüm sonucuyla ilişkili negatif olmayan bir parametredir. Daha açık bir ifade ile aranan sonucun gerçekte hangi aralıkta olabileceğinin kantitatif göstergesidir. Bu çalışmada fertilite hormonları, ilaç düzeyleri, kardiyak markerlar, tiroid fonksiyon testleri ve tümör belirteçleri olarak seçilen parametrelerin ölçüm belirsizliklerini hesaplayarak çeşitli öneriler ile sonuçlarımızın karşılaştırılması ve daha kalite sonuçların üretilmesi hedeflenmiştir. YÖNTEM: Belirsizlik hesaplaması Nordtest rehberine göre yukarıdan aşağıya yaklaşımına uygun olarak yapıldı. 01.01.2018 ile 31.12.2018 tarihleri arasındaki iç kalite kontrol verileri ile dış kalite kontrol sonuçları kullanıldı. İlaç düzeyleri çalışması Abbott Architect c8000 cihazında diğer testler ise aynı markanın i2000 cihazında yapılmıştır. BULGULAR: Hesaplamalarımız sonucu seçilen 26 parametreden 13 tanesinin çeşitli kılavuzların önerilerinden düşük belirsizlik değeri verdiği görülmüştür. En yüksek belirsizlik değeri CA 19-9 testi için %28 olarak bulunmuştur. En düşük değer ise %8 ile Prolaktin için hesaplanmıştır. SONUÇ: Laboratuvar toplam kalite performansında önemli bir yer tutan ölçüm belirsizliği kavramının klinik laboratuvar uzmanları tarafından takibinin yapılması ve konuyla ilgili klinisyenlerin farkındalığının artırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Measurement uncertainty is a non-negative parameter that characterizes the distribution of all values appropriate to the measured size and is associated with the measured result. More specifically, it is a quantitative indicator of the range in which the real result may actually be. In this study, it was aimed to compare the results with various suggestions and produce more quality results by calculating the measurement uncertainties of the parameters selected as fertility hormones, pharmaceutical levels, cardiac markers, thyroid function tests and tumor markers. METHOD: Uncertainty calculation was made in accordance with the top-down approach according to Nordtest guide. Internal quality control data and external quality control results were used between 01.01.2018 and 31.12.2018. The pharmaceutical levels are tested on the Abbott Architect c8000, other parameters on the i2000 of the same brand. RESULTS: As a result of our calculations, it was seen that 13 of 26 selected parameters have lower uncertainty values than the recommendations of various guides. The highest uncertainty value was as 28% for CA 19-9 test. The lowest value was calculated for Prolactin with 8%. CONCLUSION: It is recommended that the concept of measurement uncertainty, which plays an important role in the total quality performance of the laboratory, should be followed up by the clinical laboratory experts and should be increased the awareness of clinicians about the subject.