Evaluation of some biochemical markers in patient's sera of polycystic ovarian syndrome
Polikistik over sendromu hastalarin kan plazmasindaki bazi biyokimyasal bulgularin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 995873
  2. Yazar: ATHEER ATİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Mahmood Sh.Abdl Husain
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bagdat Unıversıtesı
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
Özet
Konu : Polikistik over sendromu Doğurganlık yaşındaki kadınlarda %4-12 oranında etkisi vardır. Hastalığın başlangıcı ovary ve Hipofiz bezindeki hormon dengesizliğine ve insülin direncine bağlanması mümkündür. Son zamanlarda ise kronik iltihaplar dikkat çekmeye başlamıştır. Kronik iltihapların düşük düzeyinin işaretleri olan interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör (TNF-a) ve interlökin-18 (IL-18) en düşük düzeyle olup Polikistik over sendromunun teorisine kanıtına bağlanması yapılmıştır. Çalışmanın amacı : Iraklı kadınlarda Polikistik over sendromundaki bazı sitokin hormonlarının araştırılması ve sonuçları normal doğum yapan kadınlarla mukayese edilmesi ve hormonların düzeyi üzerine, ilacın kullanılmasından önce ve sonra yağlanmanın üzerine metforminin etkisinin araştırmasıdır. Metot ve Malzeme : Bağdat'taki Kemal ALSAMARRAI kadın ve üreme sağlığı hastanesinden 18-37 yaş arasındaki Polikistik over sendromu hastası 60 kadından 60 adet numune, ile doğurgan 30 kadından da numune alınmıştır. Regl döneminin 3-6. Günlerindeki hasta ve sağlıklı kadınlardan numuneler alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde vücut kütle endeksi ( BMI) ile kalça bel oranı (WHR) tayini, hasta olan kadınların regl döneminin düzenine göre ayrımı, tümör nekroz faktör (TNF-a), interlökin 6 (IL-6), interlökin 18 (IL-18), (RBP4) Retinol bağlayıcı protein 4, Resistin, Leptin, ghrelin, omentin-1, insülin direnci, açlık şeker, insülin direnci faktörü ( HOMA, QUICKI, HOMA-β cell%) düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca hastaların ve sağlıklı kadınların plazmasında luteotropik hormon (LH), folikül stimüle edici hormon (FSH), serbest testosteron ve (SHBG) Seks Hormon Bağlayıcı Globulin düzeyi ölçülmüştür. İkinci bölümde ise 3 ay boyunca 850 mg/gün metforminin BMI, WHR, omentin-1, ghrelin, insülin direnci, açlık şeker HOMA, QUICKI, HOMA-β cell% ve lipid profili üzerine etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar : Sonuçları analiz ettiğimizde şunlar elde ettik: ❖ Sağlıklı kadınlara göre, Polikistik over sendromu hastası kadınlarda vücut kütle endeksi ( BMI) ve kalça bel oranında (WHR) bir artış (p<0,001), regl dönemi düzensiz olan Polikistik over sendromu hastası kadınlarda, regl dönemi düzenli Polikistik over sendromu hastası kadınlarla mukayese edildiğinde vücut kütle endeksi (p<0,01) gibi bir artış görülmüş ancak regl dönemine göre olan hasta kadınlarla ile hasta olmayan kadınlar kalça bel oranında (WHR) önemli olmayan bir artış (p<0,05) görülmüştür. ❖ Hasta olan kadınların %73,33'ünde tümör nekroz faktör (TNF-a) anormal düzeyde olduğu görülmüştür. Polikistik over sendromu hastası kadınların plazmasında tümör nekroz faktörü (TNF-a) hasta olmayanlara göre artışı (p<0,001) oluşmuştur. Ayrıca hasta olup regl dönemi düzensiz olanlar ile hasta olup regl dönemi düzenli olanlara göre (p<0,001) artış olmuştur. ❖ Hasta olan kadınlarda, hasta olmayan kadınlara göre interlökin 6 (IL-6), ve interlökin 18 (IL-18)'de artış (p<0,001) olmuştur. Hasta olup regl dönemi düzensiz olan kadınlarda, hasta olup regl dönemi düzenli olanlara göre artış ise (p<0,001) olmuştur. ❖ Araştırmada; Polikistik over sendromu hastası kadınların plazmasında, hasta olmayan kadınlara göre RBP4 Retinol bağlayıcı protein 4, omentin-1 hormonunun 4. düzeyinde anlamlı bir yükselme (p<0,001) görülmüştür. Regl dönemine dayanarak hasta olanlar arasında RBP4 Retinol bağlayıcı protein 4 düzeyinde önemli bir fark (p<0,05) görülmemiştir. ❖ Polikistik over sendromu hastası kadınların plazmasında, hasta olmayan kadınlara göre resistinin ve leptinin ortalama düzeyinde ciddi bir artış [p<0.001] ve [p<0.005] gösterdiği görülmüştür. Araştırmada; hasta olup regl dönemi düzensiz olan kadınlarda, hasta olup regl dönemi düzenli olan kadınlara göre resistin ve leptinin düzeyinde önemli bir fark görülmüştür. ❖ Polikistik over sendromu hastası kadınlarda, hasta olmayan kadınlara göre ghrelin ve (omentin-1) de artış [p<0.001] ve [p<0.05] görülmüştür. Araştırmada; Omentin-1/İnsülin oranı, Omentin-1/IL-6 oranı, Omentin-1/IL-18 oranı /Omentin-1/TNF-a oranı, /Omentin-1/RBP4 oranı, Omentin-1/Resistin oranı , Omentin-1/Leptin oranı ,Omentin-1/HOMA oranı ve Omentin-1/HOMA β-cell% oranı ve bu farklılık olduğu görülmüştür. Bu değerlerdeki farkın varlığına ilk defa işaret edilmiştir. Bu araştırmamızda hasta olan kadınlar ile hasta olmayan kadınların arasındaki bu geniş farklılıktan yararlanarak hastalığın sebebini ortaya çıkarılabilir ve bu oranlar Polikistik over sendromu hastalığının teşhisinde kullanılabilir. ❖ Polikistik over sendromu hastası olan kadınların plazmasında, hasta olmayan kadınlara göre insülin direnci, insülin direnci faktörü ( HOMA, HOMA-β cell%) düzeyi artış [p<0.001] gösterirken, açlık şekerinde QUICKI sağlıklı kadınlara göre düşüş [p<0.005] göstermiştir. Hasta kadınların arasında düzenli regl olanlarla düzenli regl olmayanlar arasında insülin düzeyi, insülin direnci, insülin direnci faktörü ve açlık şeker HOMA, HOMA-β cell%, QUICKI düzeyinde net bir fark [P<0.001] olduğu görülmüştür. Araştırmanın son bölümünde ise metformin ilacını kullanarak, ilacı kullanmadan önce ölçülen değişik faktörlere ilacın etkisini araştırmak için ilacı 850x2 mg/gün 3 ay boyunca kullandıktan sonra şu sonuçlar elde edilmiştir: ❖ Vücut kütle endeksi ( BMI) ve kalça bel oranında (WHR) [p<0.01], [p<0.005] azalma olduğu, HDL-Kolesterol düzeyinde artma, Kolesterol / HDL- Kolesterol oranında [p<0.05] düşüş, TG Trigliseridinde bir düşüş [p>0.05] kaydedilmiştir. ❖ Araştırmada; Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar ilaç kullandıktan sonra insülin ortalaması, insülin direnci ( HOMA ) ve insülin direnci faktörü HOMA β-cell% de önemli düşüş [p<0.05], [p<0.01], [p<0.05] gösterdiği, açlık şekeri ise QUICKI değerine artış [p<0.05] olduğu görülmüştür. Bu da Karaciğer Ekstraksiyon işleminde iyileşme ve ilaç kullanımı sırasındaki hassasiyete bağlanmaktadır. ❖ Sonuçlara bakıldığında ghrelin hormonunda [p<0.01], omentin-1 [p<0.05] artış olduğu görülmüştür. Burada ilk defa metforminin ilacının Polikistik over sendromu hastalığına yakalananlarda omentin-1 değerlerine etkisi olduğu işaret edilmiştir. ❖ Omentin-1, Omentin-1/HOMA oranı, Omentin-1/ İnsülin oranında, HOMA β-cell% oranında [p<0.01],[p<0.01],[p<0.05] artış olduğu gözlemlenmiştir. Metforminin ilacının bu değerlere etki ettiği ilk defa işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject: Polycystic ovary syndrome (PCOS) affects 4 to 12% of women in reproductive age. The pathogenesis of PCOS might be due to the hormonal disorders (ovarian and pituitary gland), insulin resistance, and recently chronic inflammation are taken into account. The markers of low−grade chronic inflammation which are considered with regard to the inflammatory theory of PCOS are interleukin-6(IL-6), tumor necrosis factor-α(TNF-α) , as well as interleukin-18(IL-18). Aim:The present study aims to detect several hormone and cytokines associated with PCOS in Iraqi women and compares the results with control normal fertile women ,at the same time demonstrates the effect of metformin on some hormones level and lipid profile before and after treatment. Materials and Methods: sixty patients with PCOS, aged (18-37)years attending in Kamal AL-Samarai Hospital Of Gynecology and Infertility in Baghdad and thirty normal fertile women as control group are included in the present study . Blood samples are aspirated from all individuals from day 3-6 of menstrual cycle.The first part of this study is devoted to the measurement of Body Mass Index (BMI) and Waist Hip Ratio (WHR) , subdivided PCOS according to the regulatory of menstrual cycle, and measurement of Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), Interleukin-6 (IL-6), Interleukin-18 (IL-18) , Retinol Binding Protein 4 (RBP4) , resistin ,leptin , ghrelin and omentin-1,also measurement of fasting insulin , fasting glucose , Homeostatic Model Assessment(HOMA) , HOMA-β cell% , Quantitative Insulin- Sensitivity Check Index (QUICKI) , in sera of PCOS patients and control women . Testosterone, free testosterone , Luteinizing Hormone (LH), Follicle Stimulating Hormone (FSH) and Sex Hormone Binding Globulin ( SHBG) also measured in both groups. In the second part Metformin is started at an oral dose of (2x 850mg/day) for three months. The following parameters were down BMI,WHR, serum omentin-1 , ghrelin ,fasting insulin, fasting blood glucose, HOMA ,HOMA-β cell%, QUICKI and lipid profile levels were performed.Results: After analyzing the results of the study, the following has been found:  A significant increase [p<0.001] in BMI and WHR in PCOS patients compared to control group. Furthermore a significant higher [p<0.01] in BMI between regular menstrual cycle and irregular menstrual cycle, while there was no significant difference [P>0.05]in WHR between regular menstrual cycle and irregular menstrual cycle.  There was 37.77% of the patients with PCOS who have abnormal TNF-α, there was significantly elevated [P<0.001] in PCOS patients when compared with the control group. There was a significant difference [P<0.001] in TNF-α between regular menstrual cycle and irregular menstrual cycle in PCOS patients.  Serum IL-6 and IL-18 mean values were found to be significantly elevated [p< 0.001] in patients group when compared to the control group. Also there was a significant difference [P<0.001] between regular menstrual cycle and irregular menstrual cycle in PCOS patients. The study showed that 51.67% of the patients with PCOS had abnormal RBP4.The results showed that serum RBP4 was found to be significantly elevated [p<0.001] in patients compared to the control group. There was no significant difference [p<0.05] between the two subgroups of PCOS women according to their menstrual cycle.  The mean level of resistin and leptin in PCOS patients showed significantly elevation [P<0.001] , [P<0.001] respectively compared to the control group. The current study showed also a significant difference in resistin and leptin between regular menstrual cycle and irregular menstrual cycle in PCOS patients.  A significant decrease in ghrelin and omentin-1[P<0.001] , [P<0.05] respectively in PCOS patients compared to the control group. The study referred to a significant differences in Omentin-1/Insulin ratio, Omentin-1/IL-6 ratio, Omentin-1/IL-18 ratio, Omentin-1/TNF-α ratio Omentin-1/RBP4 ratio,Omentin-1 / Resistin ratio , Omentin-1 / leptin ratio ,Omentin-1/HOMA ratio and Omentin- 1/HOMA ß-cell%. These findings have been detected for the first time, the good percentage of sensitivity and also the difference between the range of these parameters in PCOS and the control group may give a different idea to understand the etiology of PCOS, so it may be that the present parameters can be used for diagnosis of PCOS.  The mean serum level of fasting insulin, HOMA and HOMA ß-cell% was significantly elevated [P<0.001] while QUICKI was found to be significantly decreased [p<0.005] in the PCOS patients when compared to that found in the control group and there was a significant difference between the subgroups of PCOS women according to their menstrual cycle in insulin, HOMA, HOMA ßcell% and QUICKI.  Patients with PCOS and the control group showed a differ significant results in LH, LH:FSH ratio, SHBG , testosterone , free testosterone , except FSH that with [P >0.05].It has been showed that inverse correlation between SHBG and insulin, this can be explained by the fact that insulin has also an inhibitory effect on hepatic production of SHBG resulting in increment of free testosterone in addition to its stimulatory effect to ovarian androgen production amplifying the state of hyperandrogenism. The final part of the study is extended to study the impact of medication on a variety of factors that have been measured by use of the metformin as a treatment and after three months of taking a dose (2X850 mg / day) The results have showed that:  A significant decrease in both BMI, WHR [p<0.005] ,[p<0.01] in sequence .As well as the study has showed a significant increased [p<0.05] in the level of HDL - cholesterol , a significant decrease [p<0.01] in cholesterol /HDL-cholesterol ratio, TG, while the decline, was not significant [p>0.05].  The average level of insulin in serum PCOS as well as, HOMA ,HOMA ß- cell%, have showed a significant reduction [P<0.05] [P<0.01], [P<0.05] respectively while the study reported a significant increase in QUICKI[P<0.05] compared to the same group before the treatment, This may be due to the improvement in hepatic extraction and insulin sensitivity during the period of treatment.  Results have showed a significant increase in ghrelin, omentin-1 values [P<0.01] [P<0.05] .These findings have been detected for the first time that study the effect metformin on the values of omentin-1in PCOS patients.  A significant increase is found in omentin-1/ Insulin ratio, omentin-1/HOMA ratio, omentin-1/ HOMA ß-cell% ratio[P<0.01] [P<0.01], [P<0.05] respectively, These findings are detected for the first time of the effect of metformin on these values. Conclusion In the present study, a significant positive correlation between the serum resistin and testosterone concentrations in PCOS patients has been found . This correlation may be due to an additional factor relevant to androgen excess in PCOS, representing that there may be important differences in polycystic ovaries facilitating the responsiveness of the theca cells to resistin. The present study finds that serum omentin-1 levels are inversely related to obesity in PCOS patients. The current study suggests that omentin-1 is a good index to verify the IR. The present study shows several parameters that depend on the omentin-1 ratios .These findings are detected for the first time, and non of literature preview referred to present parameters, the good percentage of sensitivity and also the difference between range of these parameters in PCOS and the control group may give a different idea to understand the etiology of PCOS, so these parameters can be used for diagnosis of PCOS. Omentin-1/Resistin ratio may play a paracrine or endocrine role in modulating insulin sensitivity. A significant increase in Omentin-1 /Insulin ratio ,Omentin-1/HOMA ratio and Omentin-1/ HOMA ß-cell% ratio, have been found after 3 months treatment. These results in the present study are shown for the first time; the current study hypothesizes that these factors may be useful for following improvements in insulin sensitivity in subjects with PCOS or obesity treated with insulin sensitizers.