Akut rinosinüzit modeli oluşturulan ratlarda intranazal asetilsistein kullanımının akut rinosinüzit üzerine mukolitik ve antioksidan etkisi
- Tez No: 625629
- Danışmanlar: UZMAN BURAK KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Asetilsistein mukolitik ve antioksidan özelliği olan akut ve kronik bronşit, kronik obstruktif akciğer hastalığı, bronşiektazi,pnömoni, kistik fibrozis gibi birçok hastalıkta bu özelliği nedeniyle kullanılan bir ilaçtır. Akut rinosinüzit ise burun sinonazal bölgesinin inflamasyonu ile giden bir hastalıktır. Asetilsisteinin mukolitik ve antioksidan özelliği nedeniyle akut rinosinüzitte de tedaviye katkı sağlaması muhtemeldir. Bu kobay çalışmasının amacı asetilsisteinin akut sinüzitin iyileşmesi üzerinde mikrobiyolojik, histopatolojik ve biyokimyasal olarak etkili olup olmayacağının tespitidir. Çalışmaya 12 sıçan dahil edilmiştir. Tüm sıçanların sol nazal kavitesi streptococcus pneumoniae ile enfekte edilmiştir. 12 sıçan 2 gruba ayrılmış ve ilk grup kontrol grubu olarak seçilmiştir. 2. gruba ise günde 2 kez olmak üzere sol nazal kaviteye asetilsistein damlatılmıştır. Tüm sıçanlar daha sonra anestezi altında intrakardiyak kanları alındıktan sonra steril şekilde sakrifiye edilmiştir. Sakrifikasyon sonrasında posterior nazal kaviteden steril şekilde kültür örnekleri alınarak bizim uyguladığımız enfeksiyon ajanı ile uyumlu olup olmadığı değerlendirilmiş ve tüm sıçanlarda üreme olduğu görülmüştür. Alınan doku örnekleri hem histopatolojik inceleme hem de biyokimyasal incelemeye tabi tutulmuştur. Histopatolojik olarak submukozal gland hipertrofisi, inflamasyon, subepitelyal ödem, vasküler konjesyon,goblet hücre hiperplazisi değerlendirilmiştir. Biyokimyasal olarak doku ve serum örneklerinde IL1β, IL6 ve TNFα, total antioksidan seviye, total oksidan seviye, oksidatif stres indeksi ölçülmüştür ve ayrıca serum örneklerinde ayrıca tiyol-disülfit hemostazis değerleri ölçülmüştür. Hem doku hem kan serum biyokimyasal değerlendirmesinde IL-1β, IL-6,TNF-α, total oksidan seviye ve oksidatif stres indeksi değerleri tedavi grubunda anlamlı şekilde düşme izlenmiştir. Total antioksidan seviyesi detedavi grubunda anlamlı şekilde yükselme görülmüştür. Tedavi grubunda serum total tiyol seviyesi ve natif tiyol seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı yükselme izlenmiştir. Disülfit seviyesinde ise anlamlı fark bulunamamıştır. Histopatolojik değerlendirmede goblet hücre hiperplazisi, submuköz bez hipertrofisi, vasküler konjesyonda ve inflamasyonda tedavi grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma görüldü. İntranazal uygulanan asetilsistein ile akut rinosinüzitte tedaviye katkı sağlayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acetylcystein is a commonly used molecule for diseases such as acute and chronic bronchitis, chronic obstructive pulmonary disease, bronchiectasis, pneumonia, cystic fibrosis, ıt has mucolytic and antioxidant properties.Acute rhinosinusitis is described as acute inflammation of sinonasal region. Acetylcysteine is likely to contribute to the treatment of acute rhinosinusitis due to its mucolytic and antioxidant properties. The aim of this experimental study was to evaluate whether acetylcysteine would to be effective microbiologically, histopathologically and biochemically on the treatment of acute sinusitis. Twelve rats were included in the study. The left nasal cavity of all rats were infected with streptococcus pneumoniae.12 rats were divided into 2 groups and the first group was selected as the control group. In the second group, acetylcysteine was instilled into the left nasal cavity twice a day. All rats were then sterilely sacrificed after intracardiac blood collection under anesthesia. After sacrification, sterile culture samples were taken from the posterior nasal cavity and it was evaluated whether it was compatible with the infectious agent applied and reproduction was observed in all rats. Tissue samples were subjected to both histopathological examination and biochemical examination. Histopathologically, submucosal gland hypertrophy, inflammation, subepithelial edema, vascular congestion, goblet cell hyperplasia were evaluated. Biochemically, IL1β, IL6 and TNFα, total antioxidant level, total oxidant level, oxidative stress index were measured in tissue and serum samples, and also thiol-disulfide hemostasis values were measured in serum samples. In both tissue and blood serum biochemical evaluation, IL-1β, IL-6, TNF-α, total oxidant level and oxidative stress index values decreased significantly in the treatment group. Total antioxidant level was significantly increased in the treatment group. There was a statistically significant increase in serum total thiol level and native thiol level in the treatment group. No significant difference was found in disulfide level. Histopathological evaluation showed statistically significant decrease in goblet cell hyperplasia, submucous gland hypertrophy, vascular congestion and inflammation in the treatment group. Our study showed that intranasal acetylcysteine administration may be a part of medical treatment of acute rhinosinusitis. It should be evaluated with further studies.