Moda tasarımının güncel akımlara ve geleceğe yönelik hareketlere etkileri
Effects of fashion design on current movements and future movements
- Tez No: 625646
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, moda kavramını tarihsel sürecini ve bu süreçteki 19.yüzyıl ve 20.yüzyıl akımlarını incelemektedir. Bu amaçla ilk bölümde moda kavramının başlangıcı ve etkileyen faktörler kavramsal bir çerçevede açıklanmıştır. İkinci bölümde ise moda tasarımını şekillendiren tasarımlar ,ilk moda tasarımcıları moda dünyasına etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde , Trend kavramını ,moda trend ilişkisini ,trend belirleyici faktörler derinlemesine incelenmiştir. Çalışmanın amacı geleceğe yönelik etkileri incelemektir,ancak geleceğin öngörülemez etkenleri devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical process of the concept of fashion and the movements of the 19th and 20th centuries in this process. For this purpose, in the first chapter, the beginning of fashion concept and affecting factors are explained in a conceptual framework. In the second part, the designs that shape the fashion design, the effects of the first fashion designers on the fashion world were examined. In the third chapter, the trend concept, fashion trend relationship, trend determining factors are examined in depth. The aim of the study is to examine the effects on the future, but the unpredictable factors continue.