Lazer projeksiyon teknoloji uygulamali, lunar (ay) yörüngesel uydu tasarimi
Lunar trajectories satellite design within using lazer projection technology
- Tez No: 625654
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez çalışmasında incelenen uydu dizaynı ile Ay yörüngesel görevin konsept, analiz ve karar verme bölümleri yapılmıştır.“Ay yörüngesine, Lazer Projeksiyon teknoloji görev yükü ile bir uydu yerleştirmek”konsepti ile yola çıkılmış, reklam, erken uyarı sistemi, askeri ve sivil havacılık uygulamalı v.b. alanlarda görev icra edebilme hedeflenmiştir. Görevin;“İhtiyaç ve Hedefleri”ile“Gereklilikleri”ortaya konulmuş,“Çalışma Konsepti”belirlenmiştir. Görev yükü , İtki sistemi, Konum Kontrol (ADCS), Güç sistemi, Isıl Kontrol Sistemi, Komuta ve Bilgi İşlem Altsitemi, İletişim ve Yapısal uydu alt sistemleri ayrıntılı incelenmiş ve görev gerekliliklerine göre tasarlanmıştır. Ayrıca;“Fırlatma”ve fırlatma aracı seçme adımlarına değinilmiş,“Türkiye'den fırlatmanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği”analiz edilmiş ve olası fırlatma bölgeleri incelenmiştir. Son olarak“ Yer Kontrol Sistemi”incelenmiş , Yer kontrol istasyonu yapısalı ve gereklilikleri ortaya konulmuştur. Çoklu yer istasyonu gerekliliğinin incelenmesi durumunda maliyetin artabileceği ön görülmüştür. Maliyet analizi yapılarak en maliyet-etkin tasarım yapılmıştır. Çalışma, Ay yörüngesel uydu Tasarımında rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to developing a spacecraft with Lunar trajectories for this purpose is explained, Spacecraft‟s all subsystems‟ and instruments, its mission duration and verifying the project is introduced through different disciplines. Depending on the researches, trade studies, analysis, operations and computational verifications, the whole mission plan emerged precisely. Subsystems as if, Payload, Propulsion, Attitude Determination and Control Systems (ADCS), Power Systems, Thermal control, Command and Control, Cominication systems are designed according to missions requirements. Besides, Launch and Launch vehicles choosen steps are focused. It was analysed that the possibility to launch might be on Turkey location or not. launch locations are investigated . And the last; Ground station is focused; the requirements of ground stations are decided and multible ground stations combination is analysed for mission. Cost effective lunat trajectories satellite was designed. This study is life a quide for satellite design.