Samsun ilinde hava kirliliğinin sağlık kurumlarına başvuru ve ölümler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of air pollution on hospital admissions and mortality in Samsun
  1. Tez No: 625694
  2. Yazar: FEYZA NUR TOPÇU YENERÇAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK SÜNTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Samsun ili merkez ilçelerinde, 2018 yılındaki hava kalitesi ölçüm verileri ve meteorolojik parametreler ile aynı dönem içerisinde 2. ve 3. Basamak hastanelere solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar tanılarıyla yapılan başvuruların ve hastane yatışlarının ilişkisini değerlendirmektir. Buna ek olarak, çalışmada PM10 ölçüm verilerinin ölüm sayıları ile ilişkisini değerlendirmek ve AIR Q+ programı ile önlenebilir ölüm sayılarını hesaplamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma ekolojik tiptedir. Araştırmada Samsun merkez ilçelerinde bulunan 7 hastanenin kayıtları incelenmiştir ve 2018 yılında bu hastanelerde ICD-10 tanı kodlarından I00-I99, J00-J99, F00-99, G00-99 arası herhangi birini alan tüm başvuru ve yatışlar araştırmaya dâhil edilmiştir. Hava kirliliğinin belirleyicisi olarak PM10 seçilmiştir ve veriler T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonları Web Sitesi'nden alınmıştır. Meteorolojik parametrelerden günlük ortalama basınç, rüzgâr hızı, sıcaklık, nem verileri Samsun Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınmıştır. PM10 ölçümleri ve ölüm sayılarını değerlendirmek, AIR Q+ programı ile önlenebilir ölüm sayılarını hesaplamak amacıyla ölüm verileri Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilmiştir. Hastane başvuru ve yatışları ile PM10 ve meteorolojik parametreler arasındaki ilişkileri açıklamak için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between hospital admissions and hospitalizations from respiratory system diseases, cardiovascular diseases, neurological and psychiatric diseases in the central districts of Samsun in the same period with the air quality measurement data and meteorological parameters in 2018. In addition, the second aim of the study was to evaluate the relationship between PM10 measurement data and mortality and to calculate the preventable death numbers with the AIR Q + program. Material and Method: The study is an ecological type. In the study, the records of 7 hospitals in Samsun central districts were examined and all applications and hospitalizations that received any of the ICD-10 diagnostic codes I00-I99, J00-J99, F00-99, G00-99 in 2018 were included in the study. PM10 was chosen as the determinant of air pollution and the PM10 daily data were collected. The daily average pressure, wind speed, temperature and humidity data from meteorological parameters were taken from Samsun Meteorology Directorate. PM10 measurements and to assess the number of deaths, the AIR Q + program with measurement data in order to calculate the number of preventable deaths was obtained from the Statistics Institute of Turkey. Correlation and regression analyzes were conducted to explain the relationships between hospital admissions, hospitalizations and PM10 and meteorological parameters.