Samsun ilinde 18 yaş altı bireylerde hava kirliliği ile solunum sistemi hastalıkları ve alerjik hastalıklar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 870181
  2. Yazar: SEMANUR DİKENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK SÜNTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Hava kirliliği insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle giderek artan bir endişe kaynağı olmakta ve çocuklar daha fazla etkilenmektedir. Çalışmamızda Samsun ili merkez ilçelerinde 2021 yılı hava kalitesi ölçüm verilerinden partikül madde, azot dioksit, kükürt dioksit, karbon monoksit ve ozon düzeyleri ile 18 yaş altı bireylerde 2. ve 3. basamak hastanelere solunum sistemi hastalıkları ve alerjik hastalıklar tanılarıyla yapılan başvurular arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte, ekolojik bir çalışmadır. Samsun merkez ilçelerinde bulunan dokuz hastanenin 2021 yılı hastane kayıtları incelenmiştir. Belirlenen solunum sistemi hastalıkları ve deri ve zührevi hastalıklar tanılarından herhangi birini almış olan 18 yaş altı bireylerin hastane başvuruları çalışmaya kabul edilmiştir. Merkez ilçelerde bulunan Atakum, Canik, İlkadım-Hastane, Yüzüncüyıl ve Tekkeköy hava kalitesi izleme istasyonlarının ölçüm verileri kullanılmıştır. Bu istasyonlarda ölçülen partikül madde, azot dioksit, kükürt dioksit, karbon monoksit ve ozon düzeyleri T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı'nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonları Web Sitesi'nden alınmıştır. Hastane başvuruları ile hava kirliliği parametreleri arasındaki ilişkileri açıklamak için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Air pollution is an increasing source of concern due to its negative effects on human health, and children are more affected. In our study, we aimed to evaluate the relationship between particulate matter, nitrogen dioxide, sulfur dioxide, carbon monoxide and ozone levels from the air quality measurement data of 2021 in the central districts of Samsun province and applications to 2nd and 3rd level hospitals with diagnoses of respiratory system diseases and allergic diseases in individuals under the age of 18. Material and Methods: Our study is a descriptive type ecological study. Hospital records of nine hospitals in Samsun central districts in 2021 were examined. Hospital applications of individuals under the age of 18 who had any of the specified respiratory system diseases and dermatological diagnoses were accepted for the study. Measurement data of Atakum, Canik, İlkadım-Hastane, Yüzüncüyıl and Tekkeköy air quality monitoring stations located in the central districts were used. Particulate matter, nitrogen dioxide, sulfur dioxide, carbon monoxide and ozone levels measured at these stations were taken from the Website of Air Quality Monitoring Stations of Republic of Türkiye Ministry of Enviroment, Urbanization and Climate Change. Correlation and regression analyzes were performed to explain the relationships between hospital admissions and air pollution parameters.