Laparoskopik kolesistektomilerde ultrason eşliğinde oblik subkostal ve lateral yaklaşımla uygulanan transversus abdominis plan bloğun perioperatif analjezi üzerine etkileri
The effects of ultrasound guided oblique subcostal and lateral approach transversus abdominis plane block on perioperative analgesia for laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 625728
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda; laparoskopik kolesistektomi hastalarına USG eşliğinde yapılan oblik subkostal (OSTAP) ve lateral TAP bloğun perioperatif analjezi tüketimi üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Etik kurul onayı alınarak elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan ASA I-II, 75 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize 3 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonundan sonra ultrason eşliğinde, Grup 1'e bilateral 20 ml %0.25 bupivakain ile TAP blok, Grup 2'ye bilateral %0.25 bupivakain ile OSTAP blok uygulandı. Grup 3'e blok uygulanmadı. Hastaların hemodinamik parametreleri operasyon süresince 5'er dk aralıklarla kaydedildi. Propofol, remifentanil ve rokuronyum ile genel anestezi indüksiyonu uygulandı. İdame, sevofluran ve remifentanil infüzyonuyla sağlandı. Hastaların cerrahi, ekstübasyon ve derlenme süreleri ile sevofluran ve remifentanil tüketimleri kaydedildi. Her gruba derlenme odasında HKA ile morfin başlandı. 2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde morfin tüketimi, VAS, sedasyon skorları ve bulantı-kusma değerlendirilerek kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler ve hemodinamik parametreler açısından gruplar benzerdi.(p>0.05) Gruplar arasında sevofluran tüketimi benzer olmasına rağmen remifentanil tüketimi Grup 3'te Grup 1 ve 2'den anlamlı şekilde yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: İn this study, we aimed to compare the effect of USG guided oblique subcostal (OSTAP) and lateral transversus abdominis plane (TAP) block on perioperative analgesic consumption in patients who are undergoing laparoscopic cholecystectomy. Method: After obtaining ethical approval, 18-65 age and ASA I-II, 75 patients undergoing to elective laparoscopic cholecystectomy were included to this study. Patients were randomized into 3 groups. After induction of anesthesia, Group 1 received bilateral 20 ml of % 0.25 plaine bupivacaine via TAP block while Group 2 received bilateral 20 ml of % 0.25 plaine bupivacaine via OSTAP, all with USG guidance. No Block was applied in group 3. Hemodynamic parameters were recorded at 5 min intervals during the operation. General anesthesia was induced with propofol, remifentanil and rocuronium. Maintanance was provided with sevoflurane and remifentanil infusion. Patients' surgery, extubation and recovery times were noted, also sevoflurane and remifentanil consumption was recorded. Each group was received morphine PCA in the recovery room. At 2, 4, 6, 12 and 24. hours morphine consumption, VAS, sedation, nausea and vomiting scores were evaluated and recorded. Results: Demographic characteristics and hemodynamic parameters were similar between groups (p>0.05). Sevoflurane consumption was similar between groups, while remifentanil consumption were significantly higher in Group 3 compared to Group 1 and 2 (p0.05).