Evaluation of preventing role of prohexadione-calcium on tomatofruits inoculated with Penicillium expansum
Penicillium expansum ile inokule edilen domatesmeyvelerinde Prohexadıone calcium'un önleyicirolünün incelenmesi
- Tez No: 625729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hasat edilmiş domates meyvelerine prohexadione calcium (Pro-Ca) uygulaması ile Penicillium expansum fungusunun meyve üzerinde çoğalması ve gelişimi üzerindeki etkileri, domates meyvelerinin hasat sonrası raf ömrünün uzatılması, dayanıklılığının arttırılması konuları araştırılmıştır. Ön deneme sonucunda 400 ve 800 ppm Pro-Ca uygulamasının etkili olduğu belirlenerek hasat edilen domates meyvelerinin kalite ve kantite parametrelerini değiştirmeden hastalık etmeni ile mücadelede önemli bir role sahip olduğu belirlenmiştir. Pro-Ca uygulamasının toksik etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Inokulasyon öncesi Pro-Ca uygulamasının, inokulasyon sonrası uygulamadan daha etkili olduğu belirlenmiştir. Pro-Ca fungus sporlarının çoğalması ve gelişimi üzerine inhibe edici özelliğine rastlanmamıştır fakat Pro-Ca'nın meyve sertliği, doku eritme kapasitesi ve enfeksiyom öncesindeki başarılı sonuçları Pro-Ca'nın meyve dokusunu güçlendirip raf ömrünü uzatarak dayanıklılık sağladığı tespit edildiğinden pratikte kullanım imkanının olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Preventive roles of prohexadione-calcium (Pro-Ca) on the sporulation of Penicillium expansum on postharvest tomato fruits, and extension of shelf-life and resistance of tomato fruits studies were evaluated. In preliminary studies, 400 ve 800 ppm Pro-Ca application was found affective without changing quantity and quality parameters on postharvest tomato fruits inoculated with the fungus. No toxic effect was determined with the Pro-Ca application. No inhibitory effect was detected on fungal sporulation and development. It was concluded that Pro-Ca application could be used practically due to successful results with that of fruit firmness, tissue maceration capacity and extension of shelf-life of tomato fruits.