Sağlıklı bireylerde torakolumbal fasya gevşetme tekniklerinin gövde eklem hareket açıklığı, endurans ve eklem pozisyon hissine anlık etkilerinin incelenmesi
Investigation of the immediate effects of thoracolumbar fascia release techniques on trunk joint range of motion, endurance and joint position sense in healthy individuals
  1. Tez No: 729109
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ KETHÜDAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamız sağlıklı bireylerde iki farklı torakolumbal fasya gevşetme tekniğinin gövde eklem hareket açıklığı (EHA), endurans ve eklem pozisyon hissi (EPH) üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmamıza 34 sağlıklı, yetişkin birey dâhil edildi. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Bireylerin gövde fleksiyon ve ekstansiyon EHA ölçümleri dijital gonyometre kullanılarak değerlendirildi. Üç kez ölçüm yapıldı ve ortalaması açı cinsinden kaydedildi. Gövde fleksör ve ekstansör kaslarının enduransı McGill Endurans Testi ile değerlendirildi ve süre saniye cinsinden kaydedildi. Bireylerin EPH değerlendirmesinde, fleksiyon ve her iki taraf lateral fleksiyon yönlerinde 30 derecede; ekstansiyon yönünde ise 15 derecedeki pozisyon öğretildi. Sonra gözleri kapalı olarak bu açıları bulmaları istendi. Her yön için yapılan üçer ölçümdeki sapma miktarlarının mutlak değerleri alındı ve bu değerlerin ortalaması kaydedildi. Bireyler basit rastgele randomizasyon yöntemi ile üç gruba ayrılarak, torakolumbal fasyaya bir grupta Graston Teknik (GT), bir grupta da Perküsif Masaj Teknik (PMT) uygulandı, 3. grup ise Kontrol grubuydu ve herhangi bir uygulama yapılmadı. Çalışma gruplarında ilk değerlendirmeden hemen sonra uygulama yapıldı ve uygulamadan hemen sonra ikinci değerlendirme yapıldı. Kontrol grubunda ise bireyler ilk değerlendirmeye alındı ve herhangi bir uygulama yapılmaksızın, yaklaşık 10 dakika sonra (çalışma gruplarındaki uygulama süresi kadar) yeniden değerlendirme yapıldı. Tüm gruplardaki bireyler yaş, vücut kütle indeksi ve cinsiyet dağılımı bakımından benzerdi (p>0.05). GT grubunda EHA, endurans ve EPH ölçümlerinde uygulama öncesine göre, uygulama sonrası yapılan değerlendirmelerde değişiklik olmadığı belirlendi (p>0.05). PMT grubunda EHA'da her iki yönde de artış olduğu görüldü (p0.05). EPH'de ise tüm yönlerde gelişme görüldü (p0.05). Fleksiyon endurans süresinde düşüş belirlenirken (p0.05). EPH parametresinde ise sağ lateral fleksiyon yönündeki sapma miktarında azalma olduğu (p0.05). Sonuç olarak torakolumbal fasyaya tek seanslık GT uygulamasının gövde EHA, endurans ve EPH'ye etkisinin olmadığı; PMT'nin ise gövde EHA ve EPH'yi geliştirdiği bulundu. Klinikte PMT uygulamasının erken dönemdeki etkileri nedeniyle klinisyenler tarafından tercih edilebilecek bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the effects of two different thoracolumbar fascia release techniques on trunk range of motion (ROM), endurance and joint position sense (JPS) in healthy individuals. Thirty four healthy adult individuals were included in our study. Demographic and physical characteristics of individuals were recorded. Trunk flexion and extension ROM measurements of individuals were evaluated using a digital goniometer. Measurements were made three times and average was recorded in terms of angle. Endurance of trunk flexor and extensor muscles was evaluated with McGill Endurance Test and time was recorded in seconds. For measurement of JPS, individuals were taught a position of 30 degrees in flexion and lateral flexion directions on both sides, 15 degrees in extension direction. Then they were asked to find these angles while their eyes closed. Absolute values of deviations in three measurements for each direction were taken and average of these values was recorded. Individuals were divided into three groups with a simple randomization method, Graston Technique (GT) was applied to the thoracolumbal fascia in one group and Percussive Massage Technique (PMT) was applied in another group, Group 3 was the Control group and no intervention was made. In study groups, intervention was made immediately after first evaluation and second evaluation was made immediately after intervention. In control group, individuals were evaluated for first time and re-evaluation was made after approximately 10 minutes (as much as intervention time in study groups) without any intervention. All groups were similar in terms of age, BMI and gender distribution (p>0.05). In the GT group, it was determined that there was no change in the evaluations made after intervention compared to pre-intervention in ROM, endurance and JPS measurements (p>0.05). There was an increase in ROM in both directions in PMT group (p0.05). In JPS, improvement was observed in all directions (p0.05). Flexion endurance time decreased (p0.05). In JPS parameter, there was a decrease in the amount of deviation in right lateral flexion direction (p0.05). As a result, single session GT application to the thoracolumbal fascia has no effect on trunk ROM, endurance and EPH; PMT was found to improve trunk EHA and EPH. We think that PMT intervention in clinic is a method that can be preferred by clinicians due to its early effects.