Maltepe ceza ve infaz kurumunda hıv seroprevalansı ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of hiv seropositivity and risk factors in maltepe penal institution
- Tez No: 625750
- Danışmanlar: UZMAN ALPER GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Maltepe ceza ve infaz kurumundaki 495 mahkum ve 25 ceza ve infaz koruma memurunun HIV antikorlarına tarama ve doğrulama basamaklamasıyla bakılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 520 kişiye demografik özelliklerinin yanı sıra eğitim, uyuşturucu kullanımı, cinsel davranış özellikleri, dövme yaptırma, ortak diş fırçası, tırnak makası, traş bıçağı ve kan transfüzyon öyküsünün sorgulandığı bir anket yapılmıştır. Çalışmamızda Maltepe ceza ve infaz kurumunda çalışmaya katılmayı kabul eden mahkumlarda HIV prevalansı % 0,61 olarak saptanmıştır. Bu oran hem toplumdan hem de ceza ve infa kurumlarında bilinen vakaların prevalansından daha yüksektir. Yurtdışında yapılan yayınların aksine bizim çalışmamızda HIV infekte saptanan bireylerin hiçbiri damar içi uyuşturucu kullanmıyordu. Ceza ve infaz kurumlarında HIV infeksiyonu ilerleyen yıllar için önemli bir problem olacağı öngörülmektedir. Tanı, takip, tedavi planlamasını ve bireysel ve toplum sağlığı açısından özel önlemler alınmasını gerektireceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, HIV antibodies of 495 inmates and 25 prison staff in Maltepe prison were observed with scannig and affirmation cascade. 520 people engaged in this study conducted a survey and filled questionary form for using drug, behavior pattern, tattoo, common toothbrush , common nail clipper, common razor and also blood tranfusion in addition to demographic characteristics. In this study, it is observed that prevalence of convicts participated in this study was 0. 61 per cent. This rate in cases in Maltepe panel institution is higher than the prevalence in both known cases in public and panel institutions. In contrast to studies made abroad, none of the individuals detected HIV use intravascular drugand also condom. It is thought that HIV infection in panel instution will be a serious problem for the future. Diagnosis, tracing and treatment schedule reguire special measures for individual and public health.