Kronik öngörülemez hafif stres maruziyetinin tavşan omurgasında kemik füzyonuna etkisi
- Tez No: 625760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Katz'ın öngörülemez hafif kronik stres modeliyle depresyon oluşturarak tavşan omurgalarında kemik füzyonuna etkisi araştırmak. Gereç Ve Yöntem: Toplam 12 erkek Yeni Zelanda tavşanlar randomize olarak 6 kontrol, 6 deney grubu diye sınıflandırıldı. Her tavşana aynı cerrahi yöntem uygulandı. Sol iliak kanattan otogreft elde ettikten sonra tavşanların sol L5 ve L6 laminalar ve fasetler dekortike edildi ve yerine alınan greft serildi. Kontrol grubundaki tavşanlar 8 hafta boyunca normal standardize edilmiş laboratuvar şartlarında takip edildi. Deney grubundaki hayvanlar Katz'ın öngörülemez hafif kronik stres modeline tabii tutularak depresyon oluşturuldu. 8 haftadan sonra tüm tavşanlar sakrifiye edilerek cerrahi işlem görmüş vertebra segmenti çıkartıldı. Füzyonu tespit etmek için, manuel palpasyon ve röntgen ile değerlendirildi. Bulgular: Manuel palpasyonla kontrol grubunda 6 tavşanın 5'ine füzyon görüldü. Füzyon tespit edilen tavşanlarda oran %83,34 olarak tespit edildi. Deney grubunda 6 hayvanın sadece ikisinde füzyon tespit edildi (%33,32). Modelin palpasyonda tavşan omurgasında füzyona etkisinin olduğu gözlendi. (p=0,045). Radyolojik yöntemde füzyona dair bulgu bulunmadıysa 0 puan, kallus formasyonuna 1 puan, skleroz formasyonuna 2 puan verildi. Buna göre kontrol grubundaki tek füzyon olmayan tavşana 0 puan (%16,66), üçüne 1 puan (%49,98), ikisine 2 puan verildi (%33,32). Deney grubunda iki tane tavşan omurgasında füzyon gelişti. Birisine 1 puan (%16,66), birisine 2 puan (%16,66) verildi. Deney grubunda füzyon gelişmeyen tavşanların oranı %66,68 olarak tespit edildi. Sonuç: Depresyonun tavşan omurgasında füzyonu negatif etkilediği gösterilmiştir. Fakat palpasyonla füzyon tespit edilen omurgalarında füzyon puanını etkilemediği görüldü. Oluşturduğumuz bu model ileriye dönük çalışmalar için baz alınabileceğinin kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Evaluating the effect of Katz's unpredictable chronic mild stres model for depression on bone fusion of rabbit vertebrae. Materials And Methods: 12 male New Zealand rabbits were divided randomly into 6 control and 6 experimental groups. Each rabbit underwent the same surgical procedure. Autograft was harvested from the rabbit's left iliac crest and put into the L5-L6 space where the laminae and facets were decorticated. The animals of the control group were followed up for 8 weeks under standard laboratory conditions. The ones in the experimental group were put in Katz's unpredictable chronic mild stress model for depression. After 8 weeks all rabbits were sacrificed and the vertebra segments were excised. To evaluate the fusion manual palpation and X-rays were performed Results: On manual palpation fusion was detected in 5 out of 6 rabbits with a fusion rate of 83.34%. Fusion was detected in only two of 6 animals in the experimental group (33.32%). The model showed that depression had a significant negative effect on fusion on manual palpation (p=0.045). If no fusion was detected on radiologic examination with plain X-rays 0 points were given, callus formation was given 1 point, sclerosis 2 points. In the control group 1 rabbit received 0 points (16.66%), three got 1 point (49.98%) and one got 1 point (16.66%). In the experimental group the non-fusion rate was 66.68%. Conclusion: Depression has a negative effect on fusion of rabbit vertebrae. But vertebrae which are evaluated as“fused”on palpation do not show meaningful relation in their radiologic scores. We believe that our model can work as a basis for further experimental trials.