Preterm bebeklerde serum albümin düzeyi ile neonatal morbidite ve mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum albumin levels and neonatal morbidity and mortality in preterm babies
  1. Tez No: 625759
  2. Yazar: AYGÜL ELATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİ GÜLAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda serum albümininin prognostik değeri açık değildir. Yenidoğan bebeklerde mortalite ve morbiditeyi öngörmede kullanılan skorlama sistemleri içinde albümin yer almamaktadır. Hipoalbümineminin yetişkin hastalarda mortalite için prediktif değeri olduğu iyi bilinmektedir. Bu çalışmada, 32. gestasyon haftasından küçük preterm bebeklerde serum albümin düzeyi ile neonatal morbidite ve mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 1 Ocak 2017 – 1 Ocak 2020 tarihleri arasında yatarak tedavi görmüş olan 32. gestasyon haftasından önce doğan 300 bebeğin kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Bebekler albümin düzeyine göre; ilk 3 gündeki plazma albümin düzeyi 2,5 gram /dl ve altında olanlar Grup 1, plazma albümin düzeyi 2,6 ile 3 gram /dl arasında olanlar Grup 2 ve plazma albümin düzeyi 3 gram /dl ve üstünde olanlar Grup 3 olarak tanımlanmıştır. Annelerin ve bebeklerin özellikleri kaydedilmiştir. Gruplar yenidoğan morbiditeleri ve mortalite açısından karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS version 22.0 ile yapılmıştır. Bulgular: Ortalama gebelik yaşları 28,7 ± 2,4 hafta ve doğum ağırlıkları 1240 ± 405 gram olan 300 bebek çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalar için ilk üç günde bakılan serum albümin düzeyi ortalaması 3,0 ± 0,5 g/dl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The prognostic value of serum albumin in neonates is not clear. Albumin levels are not included in the scoring systems used to predict mortality and morbidity in newborns. It is well known that hypoalbuminemia has predictive value on mortality in adult patients. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between serum albumin levels and neonatal morbidity and mortality in preterm infants younger than 32 weeks of gestation. Material and Methods: The records of 300 infants born before the 32nd gestation week who were treated in the Neonatal Intensive Care Unit at the Health Sciences University, Adana City Education and Research Hospital between 1 March 2019 and 1 March 2020 were retrospectively analyzed. Infants were divided into three groups according to their albumin levels within the first three days of life: Group 1 consisted of patients with plasma albumin levels of 2,5 grams / dl and below, Group 2 consisted of patients with plasma albumin levels between 2,6 and 3 grams / dl and Group 3 consisted of patients with plasma albumin levels of 3 grams / dl and above. The demographic characteristics of mothers and infants were recorded. Mortality and morbidity rates were compared between these groups. Statistical analysis was done using SPSS version 22.0. Results: 300 infants with an average gestational age of 28,7 ± 2,4 weeks and birth weights of 1240 ± 405 grams were included in the study. The mean serum albumin level for all patients within the first three days of life was 30,4 ± 5 ​​mg / dl.