Grafik tasarımın kitle iletişimindeki rolü
The role of graphic design in mass communication
- Tez No: 625768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ GEZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmada, grafik tasarımının, kitle iletişimindeki rolü ve önemi incelenmiştir. Öncelikle, iletişim kavramının ne olduğu, iletişim türleri, iletişim şekilleri iletişimin hangi unsurları içerdiği, iletişimi oluşturan önemli kavramların ve temel iletişim kuramlarının neler olduğu anlatılarak, bir iletişim şekli olan, kitlesel iletişimin daha iyi anlaşılabilmesi için temel oluşturulmuştur. Konunun devamında, kitle iletişimin ayrıntılı işlenmesine geçilmiş ve burada , kitle iletişiminin, insan ve dolayısıyla kitle üzerindeki etkileri ve etkilerinin sonuçları vurgulanmıştır. Kitleler üzerinde güçlü etkilere sahip olan kitle iletişiminin bu gücünde, bir görsel iletişim olgusu olan grafik tasarımın; insanları bilgilendirerek, etkileyerek, ikna ederek ve hatta insanların ve toplumların algı boyutlarını değişimlere ugratarak onları nasıl yönlendirdiği ve bunun sonucunda meydana gelen sosyal, kültürel etkiler örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, graphic desing's role and importance on mass media is studied. First of all by explaining meaning of communication concept, communication kinds, communication figures, facts of communication, important contents of communication and communication theories,a basis is created for mass media, which is a kind of communication,to be understood in a better way. Further more mass media is studied detailed then effects and results effects of mass media on human and mass are emphasized. Graphic design's contribution on mass media to have a strong impact on the masses; how graphic design ,accepted as a visual communication, influences the human subconscious by persuading, giving information , effecting; and even directing the mass by changing the perception and therefore the psychologic and sociocultural effects of these processes are explained by giving examples.