Hareket kavramının grafik tasarım öğesi olarak kullanılması: Hareketli afiş
The use of the concept of motion as a graphic expression form:Motion poster
  1. Tez No: 804154
  2. Yazar: MUSA KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ENİS TİMUÇİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dijital çağ ile birlikte hız, zaman, hareket kavramları hayatımızın bambaşka boyutlarında yer almakta ve görsel iletişimin birçok alanında kullanılmaktadır. Günümüzde hareket kavramı, hareketli grafik tasarımın bir parçası haline gelmiştir. Teknolojiyle beraber değişen dünyamızda kitle iletişim araçları bir takım değişime maruz kalmıştır. Bu değişim, grafik tasarımın bir ürünü olarak kabul gören afiş tasarımını da etkilemiş, alışagelmiş afiş tasarım dinamikleri güncele ayak uydurmak durumunda kalmıştır. İmgeler arasında ilgi çekici olabilmek için disiplinlerarası yaklaşımlar bir gereklilik halini almıştır. Bu bakımdan hareketli afişlerin, disiplinlerarası bir sürecin sonucu olarak ortaya çıktığı söylenebilir. Günümüze kadar basılı mecralarda farklı üretim teknikleriyle karşımıza çıkan afiş tasarımı, dijital platformlarda farklı bir boyuta evrilmiştir. Dijital afişlerin hareketlendirilmesi ve hareketin bir tasarım öğesi olarak kullanılabilmesi de bunlardan biridir. Dolayısıyla alışagelmiş afiş tasarım dinamikleri de güncele ayak uydurmak durumunda kalmıştır. Hareketli afiş tasarım sürecine zaman temelli anlatım biçimi de eklenmiştir. Bu araştırmada öncelikle hareket ve zaman kavramlarının insan ile olan ilişkisi ela alınmış daha sonra“Hareket”kavramının tasarım öğesi olarak kullanılma nedenleri irdelenmiştir. Hareketli tasarımlara ne denli ihtiyacımız olduğu hususunda cevaplar aranmıştır. Hareket kavramının afiş tasarımındaki yerini incelemek, hareketli afişin gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak, afişin şimdiki durumu ve gelecekteki tasarım yolculuğunda olası sorunlara alternatif bir bakış açısı kazandırmak amaçlamıştır. Bununla birlikte hareket olgusunun afiş tasarımcısı özelindeki konumu araştırılmış, güncel hareketli afiş tasarımcıları ve üretim teknikleri hakkında karşılaşılabilecek tasarım sorunları tartışılmıştır. Hareketli afişin Dünya'da ve Türkiye'deki durumu incelenerek, hareketli afiş örnekleri ele alınmış ve öncü denilebilecek konumdaki tasarımcıların eserleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the digital age, the concepts of speed, time and motion take place in completely different dimensions of our lives and are used in many areas of visual communication. Today, the concept of motion has become a part of motion graphic design. In our world changing with technology, mass communication tools have been subjected to some changes. This change has also affected poster design, which is accepted as a product of graphic design, and the usual poster design dynamics have had to keep up with the current. Multidisciplinary approaches have become a necessity in order to be interesting among images. In this respect, it can be said that motion posters emerged as a result of an multidisciplinary process. Poster design, which has been encountered with different production techniques in printed media until today, has evolved into a different dimension on digital platforms. The motionization of digital posters and the use of movement as a design element is one of them. Therefore, conventional poster design dynamics have also had to keep up with the current. A time-based narrative form has been also added to the motion poster design process. In this research, first of all, the relationship between the concepts of motion and time with human beings was analyzed and then the reasons for using the concept of“motion”as a design element were examined. Answers were sought on how much we need motion designs. It is aimed to examine the place of the concept of motion in poster design, to raise awareness about the necessity of motion poster, to gain an alternative perspective on the current situation of the poster and possible problems in the future design journey. In addition, the position of the motion phenomenon in the poster designer has been investigated, and design problems that may be encountered about current motion poster designers and production techniques have been discussed. By examining the status of the moving poster in the world and in Turkey, examples of motion posters are discussed and the works of designers who can be called pioneers are interpreted.