Bir anlatı aracı olarak grafik tasarımın sosyal sorumluluk projelerindeki rolü
The role of grephic desingn as a narrative tool in social responsibility projects
  1. Tez No: 602368
  2. Yazar: DİLAY ÖKSÜM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan araştırmalar doğrultusunda en eski iletişim şekli olarak kabul edebileceğimiz, insanların görme ve okuma yoluyla gerçekleştirdikleri görsel iletişim, insan varlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Yazının icat edilmediği dönemlerde insanların birbirleriyle olan iletişimini mağaraya çizdikleri resimler tamamlarken, yazının icadından sonra alfabe ve dillere aşina olma sürecinin ardından duygu, durum ve düşünceleri ifade etmek adına yapılan resimler yerini yazılı iletişime bırakmıştır. Bu süreçte yazmak anlamından türeyen bir kavram olan grafik; her geçen gün yenilenen tekniklerle güçlü bir görsel iletişim aracı olmuştur. Kitlelerle iletişime geçilmesini sağlayan grafik tasarım, mesaj iletmek ve mevcut iletişim problemini görsel bir dille çözümlemektir. Ülkemizde de 1990'lardan bu yana sıkça duyduğumuz sosyal sorumluluk kavramı incelenerek, yaşadığı toplumu daha iyi bir yer haline getirmek isteyen grafik tasarımcının, sosyal sorumluluk projelerinde doğru hedef kitle üzerinden güçlü görsel bir dille iletişim kurma stratejileri ve çeşitli yayın araçlarıyla grafik tasarım ürünlerinin iletilmesi araştırılmıştır. Uygulanmış sosyal sorumluluk projeleri üzerinde grafik tasarımın nasıl kullanıldığı incelenmiş ve gerçekleşmesi planlanan uygulama projesinde kullanılan görsel teknikler belirlenmiştir. Grafik tasarımın mesaj iletme gücünü kullanarak günümüz toplumsal problemlerin çözümünde kitlelerle nasıl iletişime geçeceği, bu iletişim esnasında grafik tasarımın sosyal sorumluluk iletişiminde olan katkısı yer almaktadır. Tez çalışmasında yapılan araştırmalar doğrultusunda, kurumsal sosyal sorumluluk modeli belirlenerek, 3 aylık bir süre zarfında 360 derece medya planlamasıyla gerçekleştirilmesi öngörülen bir uygulama projesi örneği geliştirilmiştir. Günümüz iletişim çağının güncel bilgi ve paylaşımları göz önünde bulundurularak, doğru hedef kitleye doğru mesajların iletilmesi amaçlanmış olup, projenin ilerleyen aşamalarında dijital medyanın etkin kullanımı örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the researches, the visual communication which people realize through reading and reading, can be regarded as the oldest form of communication and is an integral part of human existence. In the periods when the writing was not invented, people completed their communication with each other with their drawings in the cave, and after the invention, the process of being familiar with the alphabet and languages started, then the paintings were made to express feelings, situations and thoughts and finally, all were replaced by written communication.In this process, graphics, a concept derived from the meaning of writing, has become a powerful visual communication tool with renewed techniques. Graphic design, which enables communication with the masses, is to convey messages and to solve the existing communication problem in a visual language. In our country, the concept of social responsibility, which we have heard frequently since the 1990s, has been investigated and the graphic designer who wants to make the society, in which she lives, a better place, has been investigated in the social responsibility projects through the strategies of communicating with the right target audience with a strong visual language and various graphic design products. The use of graphic design on applied social responsibility projects was examined and the visual techniques used in the implementation project planned to be realized were determined. It also includes how graphic design communicates with the masses regarding the solution of today's social problems by using the power of message transmission and the contribution of graphic design to social responsibility communication. In line with the researches carried out in the thesis, an example of an implementation project which is planned to be realized with 360 degree media planning within a period of 3 months has been developed by determining the corporate social responsibility model. Taking into account the current information and sharing of today's communication age, the aim is to convey the right messages to the right target audience and to illustrate the effective use of digital media in the later stages of the project.