Meme kanserinde Ga-68 DOTA-Bombesin PET/BT'nin evreleme ve yeniden evrelemeye katkısı
Contribution of Ga-68 DOTA-Bombesin PET/CT to staging and restaging in breast cancer
  1. Tez No: 941932
  2. Yazar: MEHMET CAN BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Son yıllarda meme kanseri dahil birçok kanserde, GRPR ekspresyonu saptanmasıyla birlikte bu reseptöre yönelik çalışmalar hız kazanmış olup çalışmamızda da bu reseptör üzerinden Ga-68 DOTA-Bombesin PET/BT görüntüleme yapılarak F-18 FDG PET/BT görüntüleme ile karşılaştırmak ve meme kanserinde evreleme ve yeniden evrelemeye katkısı araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Meme kanseri tanısı alan evreleme amaçlı görüntüleme için yönlendirilen 23 kadın ve 1 erkek hasta , meme kanseri nedeniyle takip edilen yeniden evreleme amaçlı 3 kadın hasta olmak üzere toplamda 27 hasta dahil edilmiştir. Hastalara F-18 FDG PET/BT ve Ga-68 DOTA-Bombesin görüntüleme, aynı 2 haftalık süreç içerisinde gerçekleştirildi. Her iki görüntülemede arka plan aktivitesi değerlendirmeleri için karaciğer, kemik iliği (L1 vertebradan), kan havuzu (çıkan aortadan) ve meme dokusundan VOI'ler çizilerek SUVmean değerleri hesaplandı. Ga-68 DOTA-Bombesin görüntüleme için ayrıca en yoğun tutulum gösterdiği alan olan pankreastan SUVmean değerleri alınarak fizyolojik tutulum değerleri hesaplandı. Her iki görüntülemede primer tümöral lezyona ait SUVmax, SUVmean, MTV, TAO değerleri hesaplandı ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Her iki görüntüleme yönteminde ipsilateral akiller lenf nodlarında saptanan tutulumlar kaydedildi ve histopatolojik veriler doğrultusunda karşılaştırıldı. Her iki görüntülemede aksiller lenf nodlarında ve görüntüleme alanına giren vücudun diğer kısımlarında saptanan metastaz şüpheli odakların ayrımı için mümkünse histopatoloji, değilse MR ve diğer görüntüleme bulguları kullanıldı. Meme kanserinin histopatolojik ve moleküler subtipine göre sınıflandırmalar yapıldı ve her iki görüntüleme yöntemi birbiriyle ve kendi içlerinde karşılaştırıldı. BULGULAR: Evreleme amaçlı başvuran 24 hastanın 26 primer tümöral lezyon değerlendirildiğinde, 16 lezyon invaziv duktal karsinom, 6 lezyon invaziv lobüler karsinom, 2 lezyon papiller karsinom, 1 lezyon tubulolobüler karsinom ve 1 lezyon tübüler karsinom; 11 lezyon luminal A, 12 lezyon Luminal B / HER 2 - ve 3 lezyon Luminal B / HER 2 + şeklindeydi. Evreleme hastalarında, primer tümöral lezyon bazlı analizde her iki görüntüleme yönteminde hesaplanan SUVmax değerleri arasında histopatolojik subtiplerde anlamlı farklılık saptanmamıştır ( p>0.05). Moleküler subtiplerde ise FDG görüntülemede ise anlamlı farklılık saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In recent years, the detection of GRPR (Gastrin-Releasing Peptide Receptor) expression in various malignancies, including breast cancer, has led to a growing interest in targeting this receptor for diagnostic and therapeutic purposes. In this study, we aimed to evaluate the contribution of Ga-68 DOTA-Bombesin PET/CT imaging, which targets GRPR, in the staging and restaging of breast cancer, and to compare its findings with those of F-18 FDG PET/CT. MATERIALS AND METHODS: A total of 27 patients were included in the study: 24 patients (23 women and 1 man) were referred for staging, and 3 female patients were evaluated for restaging during breast cancer follow-up. All patients underwent both F-18 FDG PET/CT and Ga-68 DOTA-Bombesin PET/CT within same two-week. For background activity analysis, VOI's (Volume of Interest) were drawn over the liver, bone marrow (L1 vertebrae), blood pool (ascending aorta), and breast tissue, and SUVmean values were calculated. Additionally, for Ga-68 DOTA-Bombesin imaging, the SUVmean of the pancreas—the site with the highest physiological uptake—was recorded. For both modalities, SUVmax, SUVmean, metabolic tumor volume (MTV), and tumor background ratio (TBR) of the primary tumor were measured and compared. Uptake in ipsilateral axillary lymph nodes were assessed in both imaging modalities and correlated with histopathological findings. For axillary nodes and other suspected metastatic lesions within the field of view, histopathology was used when available; otherwise, MRI and other imaging modalities were used for evaluation. Tumors were classified based on histopathological and molecular subtypes, and findings were compared between and within both imaging techniques. RESULTS: Among the 26 primary tumor lesions evaluated in 24 patients referred for initial staging, 16 were invasive ductal carcinoma, 6 were invasive lobular carcinoma, 2 papillary carcinoma, 1 tubulolobular carcinoma, and 1 tubular carcinoma. Molecular subtyping revealed 11 Luminal A, 12 Luminal B/HER2-negative, and 3 Luminal B/HER2-positive lesions. In patients undergoing staging, there was no statistically significant difference in SUVmax values between the two imaging modalities across histopathological subtypes (p > 0.05). However, a significant difference in SUVmax values was observed among molecular subtypes in FDG imaging (p < 0.032), whereas no such difference was found in Bombesin imaging (p > 0.05). In Ga-68 DOTA-Bombesin PET/CT, as with FDG, significantly higher SUVmax values were detected in primary tumor, in patients with axillary lymph node metastases, tumor size >2 cm, and Ki-67 >20% (p < 0.05). When comparing physiological background activity, Ga-68 DOTA-Bombesin showed significantly lower SUVmean in the liver and bone marrow, while FDG showed lower SUVmean in the blood pool (p < 0.05 for all). Ga-68 DOTA-Bombesin detected the primary tumor in 95.8% of patients (92.3% of lesions) and metastatic axillary lymph nodes in 84.6% of patients. While FDG demonstrated false-positive uptake in 2 breast lesions and in 6 axillary lymph nodes across 5 patients, no false-positive findings were observed in Bombesin imaging. Among metastatic cases, Ga-68 DOTA-Bombesin revealed additional distant nodal metastases and bone metastases in one patient, and calvarial bone metastases in another, not detected by FDG. Conversely, in one patient, Ga-68 DOTA-Bombesin failed to detect axillary and liver metastases identified by FDG, but demonstrated bone metastasis missed by FDG. In the restaging group, Ga-68 DOTA-Bombesin revealed additional liver metastases in one patient beyond those seen with FDG, whereas no Bombesin uptake was observed in two patients with progressive disease under hormonal therapy. CONCLUSION: Ga-68 DOTA-Bombesin PET/CT may serve as a complementary tool to F-18 FDG PET/CT in breast cancer imaging. Particularly in hormone receptor-positive subtypes, it is effective in detecting primary tumors, axillary lymph node involvement, and other metastatic sites with high sensitivity. It also proves useful in detecting lesions in subtypes where FDG may be less reliable. In addition to its value in selected patients for staging purposes, its receptor-based imaging mechanism suggests potential future applications in peptide receptor radionuclide therapy (PRRT), offering a new direction in treatment strategies. KEYWORDS: Breast cancer, Bombesin, GRPR, Ga-68 DOTA, PET/CT, F-18 FDG