Meme kanserinde östrojen reseptörü, progesteron reseptörü ve HER-2 ekspresyonunun primer tümör ve aksillar metastazdaki durumunun belirlenmesi ve tedavi planı üzerine etkisi
Estrogen, progesteron, HER-2 receptor discordance between primary breast cancer and corresponding axillary metastases, and its effect on treatment decisions
- Tez No: 335983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Meme kanserinde ?en azından bir kısmı intratümöral heterojenite kaynaklı olduğu düşünülen- primer (P) ve metastatik odak arasında ÖR/PR/HER2 reseptörlerinin ekspresyonunun değişebildiği gösterilmiştir. Bu değişim, tedavi kararlarını ve dolayısıyla onkolojik sonlanımlara ait beklentiyi etkileyebilmektedir. Lenf nodu pozitif erken evre meme kanserinin (MK) tedavi kararı aşamasında bugün için sadece primer tümörün ÖR/PR ve HER2 durumu önemsenmektedir. Aksillada lenf nodu metastazı yapmış hücre topluluğunun, sistemik dolaşıma çıkma ve uzak metastaz yapma ihtimali daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Halen aksilladaki tümör için rutin olarak reseptör tayini incelenmesine dair öneri yoktur. Aksilladaki tümörün HR ve HER2 durumunun saptanmasının önemli klinik sonuçları olabilir. Bu nedenle kliniğimizden takipli, ulaşılabilir tümör dokuları olan, başvuruda nod (+) MK hastalarımızda primer tümör ve aksilla (A) metastazındaki ÖR/PR/HER2 değişimini araştırdık. Yerel etik kurul onayından sonra arşivlenmiş dokuların P tümör ve eşleşen A metastazlarından tekrar kesitler alındı. Günlük pratikte rutin olarak kullanılan İHK yöntemleriyle ÖR/PR/HER2 incelemeleri yapıldı. Hastaların klinik bilgilerine dosya bilgilerinden, hastane bilgisayar sisteminden ve gerektiğinde telefon etmek yoluyla ulaşıldı. P-A reseptör ekspresyon durumları karşılaştırıldı. Reseptör değişimiyle klinik, patolojik özelliklerin ilişkileri ve sağ kalıma olan etki incelendi.P-A reseptör uyumunun yüksek olduğu görüldü. ÖR, PR ve HER2 için değişim sırasıyla; %8, %11,4 ve %6,2 şeklinde saptandı. HR açısından tedavi değişikliğine neden olabilecek değişim oranı %1'idi. HR'nın en fazla değiştiği hastalar, primerde herhangi bir HR'si ?%30 olan gruptu. HER2 açısından tedavi değişikliğine neden olan değişim saptanmadı. Mutlak PR değişimiyle tümör boyutu ve grad arasında zayıf negatif korelasyon saptandı. Reseptör değişimiyle sağ kalım arasında anlamlı ilişki bulunamadı.Sonuç olarak çalışmamızda P-A hormon ve HER2 reseptörünün yüksek oranda uyumlu olduğu görüldü. P-A arasındaki HR ve HER2 değişikliğini inceleyen en fazla hasta sayılı çalışmalardan biri olan araştırmamızda HR uyumsuzluğunun daha çok hangi HR alt grubunda gerçekleştiği saptandı. Çalışma grubumuzun sayıca küçük olması nedeniyle tek tek veya kombine olarak reseptör değişikliklerinin HSK veya GSK üzerine muhtemel önemi anlaşılamadı. Bulgularımızdan yola çıkarak sonuçta, primerde herhangi bir HR'si ?%30 olan MK'de, reseptör uyumsuzluğunun incelenmesi ve bu grupta spesifik hormon tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesinin test edilmesi gereken konular olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
It has been shown that, ER/PR or HER2 status of the primary (P) breast cancer (BC) and corresponding distant metastases may show discordance in part to the change in biology. This discordance may change the ultimate treatment decisions and oncologic outcomes. Today, we only use the receptor status of the PBC while deciding the treatment options for node positive disease. It has been thought that the metastatic cells in the axillary lymph nodes (ALN) have a propensity for disseminating to distant tissues, before others, via systemic circulation. Currently, there are no recommendations regarding the receptor status examination of ALN?s which we think may have a clinical importance. We, therefore, aimed to analyze the ER/PR/HER2 receptor status change in P & A tumor tissues of our node positive BC patients.After approval by the local ethics committee, we have synchronously evaluated the P and corresponding A tumors using routine immunohistochemical procedures for triple receptors in our pathology laboratory. Patient?s files and hospital electronic database system were checked for clinical data, and phone calls were made as needed. Relation of clinical and pathological variables with receptor discordance and its effects on survival were analyzed. A very high rate of receptor concordance between P&A was seen. PA receptor discordance for ER, PR and HER2 were, 8%, 11.4%, and 6.2%, respectively. ER&PR changes caused treatment decision change in 1% of the patients. HR discordance was mostly seen in patients having ? 30% ER or PR in the P tumor. No discordance that may cause treatment decision change was seen in terms of HER2. A negative but weak correlation between absolute PR change and tumor diameter & grade were seen. Receptor discordance had no effect on both survival parameters. As a result, we detected a very high receptor concordance between P BC and corresponding A metastases. On the other hand we particularly detected the HR subgroup, which had the most HR discordance between P&A. Neither the discordance in individual receptors per se nor the discordance in defined HR groupings had an effect on survival which might have been a matter of small sample size. In the light of our findings we definitely think that, HR discordance in patients having ? 30% ER or PR in the P tumor and the efficacy of specific hormonal treatments in this group of patients are points that warrants further investigation.