Molla Nizâmü 'D-dīn áhunum Hikmet-i Nizámü 'd-dīn[cilt: II. 1a-55b varakları arasıinceleme-metin-dizin]
Mullah Nizamü ' D-dīn Ahunum Hikmet-i Nizamü ' d-dīn[volume: II. 1a to 55b leafletsreview-text-index]
- Tez No: 625778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Áòunum'un tezimize konu olan eseri, Çağatay Türkçesinin son döneminde yazılmıştır. Yazılış tarihi itibariyle Çağatay yazı dili ile Çağatay yazı dilinin yerini alacak olan Özbek Türkçesi ve modern Uygur yazı dili arasında bir geçiş dönemine aittir. Bu eser, Çağatay yazı dilinin son dönem özelliklerini açığa çıkarması açısından öneme haiz olması dolayısıyla yüksek lisans tezi olarak yapılmıştır. Bu çalışma temel olarak, inceleme, transkripsiyonlu metin ve gramatikal dizinden oluşmaktadır. Tezin“Giriş”kısmında eserin yazarı Molla NiôÀmü'd-dìn Áòunum'un hayatı ve eseri hakkında bilgi verilmiştir. I. Bölümde eserin, imlâ ve ses bilgisi özellikleri üzerinde durulmuş, eserde yer alan Arapça imlâ özellikleri ile Eski Uygurca imlâ özellikleri belirtilmiştir. II. Bölümde eserin şekil bilgisi özellikleri üzerinde durulmuştur. Eserde yer alan kelimelerin yapım ve çekim bilgileri detaylı olarak verilmiştir. III. Bölümde ise eserin transkripsiyonlu metni yapılmıştır. Metinden sonra eserin gramatikal dizini tam olarak çıkarılmıştır. Eserde geçen bütün kelimelerin anlamları, geçtikleri yerler gösterilmiştir. Tezin sonunda tezi hazırlarken yararlandığımız eserler ve sözlüklerin kaynakçası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The literary work of Ahunum, which was taken as subject of this Master Degree Dissertation, was written in last period of Chaghatay Language. This literary work, related with transition period, where Uzbek and Uygur Modern Literature Languages have become after Chaghatay Literature Language and have taken it's place. From the point of view of given Turkic Chaghatay Literature Language's last period characteristics and having possessing importance this literary work was chosen as subject of this Master Degree Dissertation. Basically, this work consists of analysis, texts with transcriptions and grammar indexes. In the introduction part of this work was given information about Molla Nizamü'd-din Ahunum's life and his literary work. In first chapter was dwelled upon Orthography and Phonetics and was given Arabic and Old Uygur language's orthography characteristics, which are presented in this work. In second chapter was dwelled upon form's information of literary work. In this literary work the information about phonetic and morphology were given in details. In third chapter are given literary work's transcription text. After this text are given full grammar indexes and was written all meanings and places of words in the given text. In the ending of Master Degree Dissertation are given bibliography and lists of dictionaries. The original part of this literary work which has made a basis of given Master Degree Dissertation is attached at the end of this given work.