Akut apendisit ameliyatı olan 6-12 yaş grubu çocukların postoperatif dönemde çevre oyunu ile mobilizasyonunun korku ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of mobilization of environmental play on fear and pain levels in the postoperative period between 6-12 years old children with acute appendicitis
- Tez No: 625819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, akut apendisit ameliyatı olan 6-12 yaş grubu çocukların postoperatif dönemde çevre oyunu ile mobilizasyonunun korku ve ağrı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Çocuk Cerrahisi servisine başvuran, apendektomi uygulanan ve örneklem kriterlerini karşılayan 6-12 yaş grubu çocuklardan randomizasyonla belirlenen çevre oyunu grubu (n:50) ve kontrol grubu (n:50) olmak üzere 100 çocuk oluşturmuştur. Her iki grupta da mobilizasyon sırasında ebeveynler yanında bulunmuştur. Veriler çocuğun demografik özelliklerini, fizyolojik parametrelerini, ağrı ve korkusunu değerlendirmek amacıyla oluşturulan“Çocuk İzlem Formu”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada çocukların gruplar arası nabız, kan basıncı ve oksijen saturasyon değerleri arasında işlem öncesi ve sonrası fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Çocuk, ebeveyn ve hemşire tarafından değerlendirilen ağrı puan ortalamaları, mobilizasyon öncesi her iki grupta benzerken (p>0,05), mobilizasyon sonrası çevre oyunu grubundaki çocukların ağrı puan ortalamaları daha düşük bulunmuştur (p0,05), mobilizasyon sonrası çevre oyunu grubundaki çocukların korku puan ortalamaları daha düşük bulunmuştur (p0,05). Araştırma sonuçları doğrultusunda çocukların korku ve ağrılarının kontrol altına alınmasında çevre oyunun etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of environmental play and mobilization of 6-12 years old children with acute appendicitis surgery on fear and pain levels in the postoperative period. This study is conducted as a prospective, randomized controlled experimental study. The sample of the study consisted of 100 children environmental play group (n = 50) and control group (n = 50) randomly selected from 6-12 years old children who applied to the pediatric surgery department with the diagnosis of acute appendicitis, who underwent appendectomy and met the sampling criteria. In both groups, parents accompanied their children during mobilization. Data were collected using the Child Follow-up Form, which was developed to assess the demographic characteristics, physiological parameters, pain and fear of the child. Data were evaluated using appropriate statistical methods in SPSS 22.0 package program. In the study, it was determined that in both groups there was no difference between pulse, blood pressure and oxygen saturation values of children before and after the procedure (p>0,05). The mean pain scores evaluated by children, parents and nurses were similar in both groups before mobilization (p>0,05), whereas the mean pain scores of the children in the environmental play group were lower after mobilization (p0,05), the mean fear scores of the children in the environmental play group were lower after mobilization (p0,05). According to the results of this study, it was found that environmental play is an effective method in controlling the fears and pains of children.