Fruktozla beslenen ratlarda stevia rebaudiana'nın serum irisin ve glukagon benzeri peptit 1 (GLP1) düzeyleri üzerine etkileri
Effects of stevia rebaudiana on serum irisin and glucagon-like peptide 1 (GLP1) levels in fructose-fed rats
- Tez No: 625827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNÜBOL AYPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, fruktozla beslenen ratlarda Stevia rebaudiana'nın serum irisin ve glukagon benzeri peptid 1 (GLP-1) düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması ve stevianın karaciğer, böbrek ve beyin dokularına olan etkisinin histopatolojik olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla 42 adet erkek Sprague Dawley rat kullanılmıştır. Gruplar, K; kontrol, S-6; 6 mg/kg stevya, S-12; 12 mg/kg stevya, F; %20 fruktoz, F-6; %20 fruktoz + 6 mg/kg stevya, F-12; %20 fruktoz + 12 mg/kg stevya şeklinde oluşturulmuştur. 16 haftalık denemenin sonunda serum örneklerinde glukoz, total protein, albümin, ALT, AST, LDH, üre, ürik asit, kreatin, total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL ve irisin ile GLP-1 düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca tüm deney gruplarındaki ratların karaciğer, böbrek ve beyin dokusu hemotoksilen-eosin ile boyanarak, bu dokularda hasar olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Stevia rebaudiana on serum irisin and glucagon-like peptide 1 (GLP-1) levels in fructose-fed rats. The study was conducted using 42 male Sprague Dawley rats. Groups were named, K; control, S-6; 6 mg/kg stevia, S-12; 12 mg/kg stevia, F; 20 %fructose, F-6; 20 %fructose + 6 mg/kg stevia and F-12; 20 %fructose + 12 mg/kg stevia. At the end of the 16 week trial, glucose, total protein, albumin, ALT, AST, LDH, urea, uric acid, creatine, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, irisin and GLP-1 levels were measured in serum samples. Additionally; liver, kidney and brain tissues were examined with hemotoxylin-eosin in all experimental groups and damage was determined in these tissues.