Profesyonel kadın futbolcuların beslenme alışkanlıklarının araştırılması
Determination of nutrition habbits of professional women footballers
  1. Tez No: 625826
  2. Yazar: MUSTAFA KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YAVUNÇ YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2018-2019 Futbol sezonunda Türkiye 1. ligindeki kadın futbolcuların beslenme alışkanlıkları incelenmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadın futbolcuların beslenme alışkanlıkları incelenerek demografik bilgiler ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Araştırma kümeleme örneklem seçimi ile seçilen 2 futbol takımında yer alan 72 kadın sporcu ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan, sporcuların BKİ değerleri ortalaması 21,21±2,01 yaşlarının ortalaması 24,61±3,25 olarak bulunmuştur. Sporcuların %91,6'sı günde 3 veya daha az öğün tüketmektedir. Sporcuların %45,8'i haftada 1-2 kere dışarda yemek yemeyi tercih etmektedir. Sporcuların su tüketimleri incelendiğinde %59,8'inin 2 litre su tükettiği bulunmuştur. Sporcuların egzersiz öncesi son öğün tüketme saati sorgulandığında, sporcuların %55,6'sının egzersizden 2 saat önce yemek yemeyi bıraktığını yiyecek olarak buldukları ilk besini tükettikleri belirlenmiştir (%30,6). Sporcuların ergojenik destek kullanımı sorgulandığında %38,8'inin“hiç”, %41,7'sinin“bazen”, performans arttırmak amacıyla (%55,6) ergojenik destek kullandıkları saptanmıştır. Sporcuların beslenme alışkanlıklarının ve su tüketimlerinin daha iyiye taşınabileceği, egzersiz zamanlarında beslenme saat ve yiyecek seçimi hakkında desteğe ihtiyaçları olduğu ve bunun için diyetisyen desteği alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this stuy was to determination of eating habits of women footballers of 2018-2019 season football league Turkey. Nutritional habits of women soccer players were analyzed and compared with demographic information. The study was conducted with 72 female athletes from 2 football teams selected by cluster selection. The mean BMI values of the participants were 21,21±2,01 and 24,61±3,25 years. 91.6% of athletes consume 3 or less meals a day. 45.8% of athletes prefer eating out 1-2 times a week. When the water consumption of the athletes was examined, it was found that 59.8% consumed 2 liters of water. When athletes were questioned about the last meal before exercise, it was determined that 55.6% of them stopped eating 2 hours before the exercise and consumed the first food they found (30.6%). When the use of ergogenic support of the athletes was questioned, it was found that 38.8% used“none”and 41.7% used“sometimes”and they use ergogenic support to improve performance (55.6%). It has been concluded that athletes' nutritional habits and water consumption can be improved, they need support on nutrition time and food selection during exercise times and dietician support should be obtained for this.