Parkinson hastalarında başağrı sıklığı ve tipleri
The frequency and types of headache in patient with parkinsons disease
- Tez No: 625831
- Danışmanlar: PROF. DR. Bakı GÖKSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Parkinson hastalığı tanısı ile izlenen hastalarda baş ağrısı yakınmasının sıklığı ve tipleri incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kasım 2018-Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda Parkinson hastalığı ve hareket bozuklukları polikliniğine başvuran Parkinson Hastalığı tanısı almış ve takibi yapılan 18-83 yaş aralığında 150 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar Parkinson hastalığı öncesinde var olan ve halen devam etsin veya etmesin başağrısı bulunan (n:41) hasta ve başağrısı bulunmayan (n:109) hasta olarak iki gruba ayrıldı. Parkinson hastalarının her birine, kişisel demografik bilgilerini (yaş, cinsiyet, gibi), hastalık ile ilgili bilgilerini (hastalık süresi, başlangıç dominansı, hastalık dominansı, Hoen Yahr skorları, kullandığı ilaçlar) ve özgeçmiş bilgilerini içeren, Parkinson hastalığı ve hareket bozuklukları polikliniğinde Parkinson hastalarına doldurulan standart formlar dolduruldu. (Başağrısı olan hastalarla yüzyüze görüşme yapılarak Uluslar Arası Başağrısı Derneğinin başağrısı sınıflamasında yer alan tanı kriterlerine göre değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the frequency and types of headache complaints in patients with Parkinson's disease. Material and Method: The study was included in the study between the ages of 18- 83, who were diagnosed with Parkinson's Disease at the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Neurology Department between November 2018 and November 2019 and followed-up between the ages of 18-83. The patients were divided into two groups as the patient who existed before Parkinson's disease and still has headache (n: 41) and no patient (n: 109). Parkinson's disease and movement disorders polyclinic for each of Parkinson's patients, including their personal demographic information (age, gender, etc.), disease-related information (duration of illness, initial domination, disease dominance, Hoen Yahr scores, medications used), and CV information. filled out standard forms were filled. The data collected in the study was analyzed using the statistical software package SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences - IBM®).