Kuzeydoğu Akdeniz'de yetiştiricilik ve doğal koşullar altındaki çipura (Sparus aurata linnaeus 1758)'ların bağırsak mikrobiyotasından izole edilen potansiyel probiyotik bakterilerin tanımlanması ve karakterizasyonu
Identification and characterization of potential probiotic bacteria isolated from sea bream (sparus aurata linnaeus 1758) intestinal microbiota under aquaculture and wild conditions in northeastern mediterranean
- Tez No: 625832
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ŞAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, Kuzeydoğu Akdeniz'de doğa ve yetiştiricilik ortamında yer alan çipura (Sparus aurata)bağırsak mikrobiyotasından izole edilen potansiyel probiyotik bakteriler, moleküler olarak tanımlanmış ve probiyotik bakterilerde bulunması gereken in vitrokriterlerbelirlenerek, değerlendirilmiştir. Doğadan elde edilen çipuraların bağırsak toplam aerobik bakteri sayısının(105-109 kob/mL), yetiştiricilikten elde edilen çipuraların bağırsak toplam aerobik bakteri sayısından (103-107 kob/mL) oldukça yüksek olduğu bulunmuştur(p≤0,01). Doğadan elde edilen hidrofobik karakter gösteren izolat sayısının (17 suş), yetiştiricilikten elde edilen izolat sayısı (4 suş)'ndan daha fazla olduğu belirlenmiştir. İzole edilen potansiyel probiyotik bakteriler; Rothia dentocariosa (293bç) Kocuria rosea (285bç), Kocuria kristinae (480bç), Acinetobacter lwoffi (400bç), Pseudomonas flourecens (351bç), Streptococcus sanguis (238bç), Kocuria varians (220bç)PZR ile genotipik olarak tanımlanmıştır. Doğada yaşayan çipuraların probiyotik bakteri çeşitliliğinin daha zengin olduğu görülmüştür. Bu doktora tezi kapsamında, önemli probiyotik özellik gösterenRothia dentocariosa, Acinetobacter lwoffi, Kocuria rosea ve Pseudomonas flourecens türlerininyem katkısı olarak kullanılabilecek etkin probiyotik karaktere sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, potential probiotic isolated from intestinal microbiotaof sea bream (Sparus aurata) obtained from wild and aquaculturein the Northeastern Mediterranean, wasidentified as molecularly and in vitro criteria that must be found in potentialprobiotic bacteria were determined and evaluated.Total aerobic intestinal bacterial count of sea bream captured from wild werefound (105-109 cfu/mL) higher than, the total aerobic intestinal bacterial count (103-107 cfu/mL) of sea bream taken from aquaculture system(p≤0,01). It was determined that the number of isolates (17 strains ) that show hydrophobic character obtained from wild is higher than the number of isolates (4 strains) obtained from aquaculture system. Isolated potential probiotic bacteria as Rothia dentocariosa (293bp), Kocuria rosea (285bp), Kocuria kristinae (480bp), Acinetobacter lwoffi (400bp), Pseudomonas flourecens (351bp), Streptococcus sanguis (238bp), Kocuria varians (220bp)were identified as genotypic by PCR. It has been observed that the probiotic bacteria diversity of sea bream captured in wild were richer.Within the scope of this doctoral thesis, it was concluded that the strains, Rothia dentocariosa, Acinetobacter lwoffi, Kocuria rosea and Pseudomonas flourecens showing important probiotic propertiescan be used as feed additives.