Türkiye'de yüzeysel su kaynaklarının yönetimi
Management of surface water resources in Turkey
- Tez No: 62585
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araş, Dilek, Türkiye'de Yüzeysel Su Kaynaklarının Yönetimi. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ruşen Keleş, IX-165s. ÖZET“Türkiye'de Yüzeysel Su Kaynaklarının Yönetimi”konulu bu çalışmanın amacı Türkiye'deki mevcut kurumsal yapı ve yasal düzenlemelerin ortaya konması ve bunun yanında hem sosyo-ekonomik, hem de çevresel bir amaç olarak sürdürülebilir su kaynakları yönetiminin temini için öneriler sunmaktır. Bu tez, giriş bölümü dışında dört bölümden oluşan betimsel bir çalışmadır. Birinci bölümde, konuyla doğrudan ilgili kavramların tanımı yapılmış, suyun özellikleri ve önemi vurgulanmış, su kirliliği konusu ele alınmıştır. Ayrıca su kaynaklarının korunması ve yönetimi kavramları irdelenmiştir. İkinci bölümde, su kaynaklarının yönetimiyle ilgili gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ülkelere ait örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de su kaynakları hakkında var olan rakamsal veriler, uygulamalar, havza bazında su kaynakları kalitesi ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki su kaynaklan yönetimine ait mevcut uygulama, kurumsal yapı ve yasal düzenlemeler incelenerek aksaklıkları belirtilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında ise, yüzeysel su kaynakları planlamasında sürdürülebilir yönetimle ilgili öneriler sunulmuştur. Çalışmanın temel bulguları :. Türkiye'de sürdürülebilir, etkin bir su kaynakları yönetimi uygulaması yoktur.. Sürdürülebilir su kaynakları yönetimi için bütünleşmiş su kaynakları yönetim stratejisi benimsenmelidir.. Etkin su kaynakları yönetimi için parasal yönlendirme araçlarından yararlanılmak ve katılımcılık sağlanmalıdır. 164
Özet (Çeviri)
Araş, Dilek, Türkiye'de Yüzeysel Su Kaynaklarının Yönetimi. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ruşen Keleş, IX-165s. SUMMARY The objective of this study on“Management of Surface Water resources in Turkey”is to determine the present institutional structures and legal arrangements on the matter in Turkey and to submit recommendations to assure a water resources management that can be maintained as a socioeconomic means and an environmental objective. This thesis, is a descriptive study consisting of four sections, escluding the introduction. in the first section, the definitions of concepts that are directly involved with the subject are given. The characteristics and importance of water has been emphasized and water pollution has been discussed. in addition, the concepts of conservation and management of vvater resources have been examined. in the second section, samples from both developed and developing countries have been given \vith regards to vvater resources management. in the third section, present numeric data, applications, water resources on the basis of basins and water quality in Turkey have been discussed. in section four, the current application, institutional structure and legal arrangements with regards to vvater resources management in Turkey, vvhich represents the main subject of the thesis, has been determined. in conclusion; recommendations on a maintainable management on planning of surface water resources have been submitted. Basic findings of the study :.Currently there is no maintainable and effective water resources management application in Turkey..Integrated water resources management strategy should be adopted for a maintainable vvater resources management..For an effective vvater resources management, monetary orientation tools should be utilized and participation should be provided.