Türkiye'de çevresel planlama süreci
Environmental planning process in Turkey
- Tez No: 62584
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada 1970'li yılların başlarında, ülkemizde ise 1980'li yıllardan sonra önem kazanan çevre kavramının, planlama, özellikle fiziksel planlama kavramının içinde yer alması çok da kolay olmamıştır. Artık çevreyi göz ardı eden salt bir ekonomik ve fiziksel planlama önemini yitirmekte ve sorunların çözümü için yetersiz hale gelmektedir. Türkiye'de çevresel planlama sürecinin incelendiği bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, planlama kavramı, mevcut planlama kademeleri (bölgesel, çevre düzeni, imar planları) tek tek ve kalkınma planları ile ilişkilendirilerek ulusal düzeyde ele alınmıştır. İkinci bölümde, çevre kanunundan önceki ve sonraki yasal düzenlemeler ve kurumsal yapı irdelenmiştir. Yine bu bölümde, ağırlıklı olarak Çevre Bakanlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının yasalarla belirlenen yetkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Datça- Bozbu run Özel Çevre Koruma Bölgesi çevresel planlama örneği olarak ele alınmıştır. Yerel yönetimlerin çevresel planlama sürecindeki yeri ve öneminin vurgulanabilmesi amacı ile mevcuttaki kurum ve yasalar 4. bölümde incelenmiştir. Çevreye ve planlamaya ilişkin mevcut yapının ortaya konması sonucunda ''nasıl bir çevresel planlama süreci" sorusuna ise 5. bölümde yer alan öneriler ile yanıt getirilmeye çalışılmıştır.Elde edilen bulgulara göre, ülkemizde çevresel planlama konusu oldukça yeni bir alandır ve bu konuya verilen önem oldukça azdır. Kalkınma planları, diğer planlama kademeleri ve var olan yasa ve yönetmeliklerdeki ilke ve politikalar ile uygulama arasında büyük çelişkiler bulunmaktadır. Başta çevre yasası olmak üzere, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'nın kurulmasına dair 383 sayılı kanun hükmünde kararnamenin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The concept of environment gained importance in the early 1970s around the world and 1980s in Turkey. It was an difficult period to include environmental concept and criterias into the physical planning process. The traditional planning concept, which doesn't take into consideration the environmental values and criterias, is no longer the method to solve the problems. In this study“Environmental Planning Process in Turkey”is studied and it consists of 5 chapters. In the first part, planning concept, existing planning process (regional, environmental and upgrading/renovation plans) is described one by one at the national level. In the second part,“Institutional Structure”and“Legislative Framework”before and after the“Environmental Legislation”is discussed. In addition to these discussion the responsibility of The Authority for the Protection of Special Areas which is given by law is explained. In the Third part, as an example for the“environmental planning process”one of the Specially Protected Areas, Datca- Bozburun Specially Protected Area is analyzed. In the fourth chapter, existing institutional and legislative framework is discussed. In the fifth part, after the discussion of the existing situation the suggestions are given and the answer for“how should be the new environmental planning process”is searched.According to the result of this study the Environmental Planning field is very new and the importance should be given very low. There are a lot of conflicts between the planning and the implementation process. Therefore, besides the law of the Authority for the Protection of Special Areas the legislative framework of environment is to be revised and updated according to the changing values and the living style.