Fransa'da yerelleştirme reformu (1982-1995)
Reform of decentralisation in France (1982-1995)
- Tez No: 62586
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Kamu yönetiminin yapısı ve işleyişi Türk kamu yönetimi ile büyük benzerlikler taşıyan Fransa, 1982'den bu yana gerçekleştirdiği bir yönetsel reformla yerel yönetimlere yeni etkiler ve sorumluluklar aktararak yerinden yönetimi güçlendirmiştir. Fransız yönetim dizgesinin temel özelliği siyasal yönden tekçi, yönetsel yönden özekçi olmasıdır. Yerel yönetimler, Fransız Devrimi'nden bu yana sürekli olarak güçlense de 1980'li yıllara gelindiğinde halen merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerinde baskın rol oynamakta olduğu görülüyordu. Nitekim 4 Ekim 1958 tarihli Anayasa da yerel yönetimlerin serbest yönetimi ilkesini güvence altına almakla birlikte devletin birliğine ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne verdiği önemi sık sık dile getirmektedir. Devletin, anayasanın belirlediği tekçi yapısını bozmaksızın yönetsel özekçiliğinden kimi tavizler vererek çağdaş istemlere yanıt verecek bir yönetsel reform gereksinimi uzun süredir hissedilmekle birlikte siyasal iradenin bu konudaki kararsızlığı köklü bir değişimi engellemiştir. Yerelleştirmeci görüşleri zamanla ideolojisinin önemli bir öğesi haline getiren Sosyalist Parti'nin 1981 'de işbaşına gelmesi ile beklenen reform yaşama geçirildi. 3 mart 1982 tarihli yerelleştirme yasası ile başlatılan ve tamamlanması uzun bir zamana yayılan yerelleştirme reformuyla bölge düzeyinde yerel yönetimler kuruldu, il ve bölgede yerel yönetimin yürütme işlevi“atanmış”validen alınıp“seçilmiş”yerel meclis başkanına verildi, yerel yönetimlerin organlarının oluşum ve işleyişinde çoğulculuğu sağlayacak düzenlemeler yapıldı. Yerel yönetimlerin karar ve işlemleri üzerinde vali aracılığı ile uygulanagelen“önsel”vesayet denetimi yerini yönetsel yargının uygulayacağı“sonsal”denetime bıraktı ; yerel yönetimlerin akçal denetimi ile ilgili Bölge Sayıştayları kuruldu. Yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluk alanları genişletildi, yerel yönetimlere gerekli akçal, teknik ve insancıl kaynaklar aktarıldı. Yerel çalışanların ve yerel temsilcilerin çalışma koşullan iyileştirildi. Halkın yönetime katılımını sağlamak için yeni kurumlar getirildi. Reform, genelde olumlu değerlendirmelere konu olmakla birlikte, reformun amaçlarının gerisinde kaldığı getirilen eleştiriler arasındadır. Türkiye'nin de yönetim dizgesinde benzeri reformlar gerçekleştirmesi, çağdaşlaştırılması ve halka yaklaştırılması açısından bir zorunluluk halini almıştır. 123
Özet (Çeviri)
SUMMARY France has realised an administrative reform in favour of local administration since 1982. The basic characteristics of French administrative system were“unity of state”and“centralism of administration”until this reform. Although the importance of local administrations had increased by time after“French Revolution”,the administrative system was a long time dominated by the centre. The constitution of 1958, which approves the administrative liberty of local administration is, however, based on two principles :“integrity of territory”and“unity of state”that form the limits for local administrations. During the fifth Republic many projects of administrative reform which should allow modernisation of local administration and participation of citizens in administration failed because of political indetermination. After the elections of 1981, the new socialist government realised the reform of decentralisation in France. By this reform, local administration has been established in regions, the executive power has been transferred from prefects to elected presidents of departmental and regional councils, organisation of local administrations has been modified in order to allow pluralist representation and participation in councils. A priori control of the prefect on the acts of local administration has been abolished. The control of legality has been left to administrative judges and financial control to regional courts of accounts. By the reform of decentralisation, local administrations received larger responsibilities as well as new financial, technical and human recourses. Conditions of exercise of local functions and local participation have been ameliorated. Even though the reform enhanced local power, it's critized to be unable of realising its proposals. Turkey should, also, realize a such reform so as to modernize its administrative system and make local administrations closer to citizens. 124