Koroziv madde içimi sonrası üst gastrointestinal sistemde oluşan hasara karşı oral olarak alınan a-c-e vitaminlerinin kombine etkinliğinin araştırılması
Corrosive substance after drinking against damage in the gastrointestinal system a-c-e vitamins taken oralinvestigation of the effectiveness of the combined.
- Tez No: 625855
- Danışmanlar: UZMAN BEHLÜL BAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada amacımız; koroziv madde içimi sonrası oluşan üst gastro intestinal sistemdeki hasarlanmada oral alınan anti oksidan özellikleride olan A-C-E vitaminlerinin kombine etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Kostik madde (%5lik NaOH 0,5 ml) içimi sonrasında wistar albino ratlar 3 çalışma grubu halinde planlanmıştır. Gruplardan birine kostik madde içimi ardından A-C-E vitaminleri kg/mg dozları hesaplanıp verilmiş olup diğer grubada aynı miktarda serum fizyolojik verilmiştir.3. grup kontrol grubu olup koroziv madde verilmemiştir. Sonuçda sakrifiye edilen her iki grupta da histopatolojik olarak özafagus, mide, pankreas dokuları incelenmiştir.Ayrıca sakrifiye edilen ratların kan amilaz ve lipaz düzeyleride karşılaştırlmalı olarak değerlendirilmiştir Sakrifikasyon öncesi kan tetkikleri yapılması için kanları alınan ratların Wbc,hgb,amilaz ,lipaz parametreleri çalışıldı.Sonuçta kontrol grubu ile ACE grubu ratların amilaz değerleri istatistiksel olarak P 0,005 ,SF grubu ilede ACE grubu ratların amilaz,lipaz değerlerinin sırasıyla istatistiksel olarak P 0,043 ve P0,23 olarak izlendi.P
Özet (Çeviri)
In this study, our objective, then create corrosive substance inside the upper gastro intestinal damage in the system received oral of anti oxidant vitamins ACE özellikleride which aimed to investigate the efficacy of the combined. Caustic substance (5% NaOH 0.5 ml) inside me after 3 working group in Wistar albino rats was planned. One of the following groups caustic substance inside vitamins ACE kg / mg dose given and whether calculated in the same amount of saline verilmiştir.3 other group control group not given the corrosive substance. In both groups were sacrificed histopathologically esophagus, stomach, pancreas tissue of the rats were sacrificed incelenmiştir.Ayrıca blood amylase and lipase were evaluated . Sacrifitation before doing blood tests for blood in rats that received WBC, HGB, amylase, lipase. Parameters with the control group ACE group rats for amylase to be statistically P 0.005, SF With , ACE group rats amylase, lipase, respectively statistical values as P 0.043 and P0 , 23 as .P