Hastanemizde preeklampsi tanısı ile takip edilen hastaların prevelansı, doğum şekli, maternal ve perinatal sonuçlarının karşılaştırılması
Perinatal outcomes in women with preeclampsia: Experience of a tertiary referrral center
  1. Tez No: 625856
  2. Yazar: SEMRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; preeklampsinin şiddetiyle, maternal ve fetal sonuçlar arasındaki ilişkinin irdelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Toplamda 528 adet >24 hafta gestasyonel yaşta, preeklampsi, şiddetli preeklampsi ve HELLP sendromu tanısı alan tekiz gebelik retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya preeklampsi, şiddetli preeklampsi ve HELLP Sendromu tanısı almış 24 ve üzeri gestasyonel haftada tek canlı fetusu olan kadınlar dahil edilmiştir. Her hasta için maternal yaş, gravida, önceki gebelik öyküsü, aile öyküsü, hastaneye yatıştaki gestasyonel hafta, sistolik ve diyastolik kan basıncı, şiddetli preeklampsi semptomları, laboratuvar bulguları, trombositopeni nedeniyle deksametazon kullanımı, doğum şekli, maternal ve perinatal sonuçlar kaydedilmiştir. Bulgular: Belirlenen çalışma periyodunda preeklampsi görülme oranı %1,4, HELLP sendromu görülme oranı %0,12, şiddetli preeklampsi görülme oranı %0,57 idi. HELLP sendromunda preeklampsiye göre C/S ile doğum oranı, kan ürünleri transfüzyonu, akut böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon testleri, D-dimer düzeyi, yenidoğanın respiratuar distres sendromu (RDS), nekrotizan enterokolit (NEK), preterm retinopatisi (ROP), pulmoner hemoraji, sepsis, hafif ve şiddetli preeklamptik gruba göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Bunun tersine, trombosit seviyesinin de düşük olduğunu gözlemlendi. Hafif preeklampside şiddetli preeklampsi ve HELLP sendromuna göre gebelik haftası, normal doğum oranı, 1. ve 5.dk APGAR skorları, yenidoğan doğum ağırlığı anlamlı derecede yüksekti. Bunun aksine, sistolik ve diyastolik kan basınçları, yenidoğan yoğun bakım yatış hızı, hastanede kalış süresi, 24 saatlik idrarda protein miktarı, annenin hemoglobin düzeyi ise bu grupta anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Tartışma: Bu çalışmada, HELLP sendromunun şiddetli preeklampsiye göre daha fazla maternal komplikasyona yol açtığı ve neonatal morbiditenin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Etyolojisi tam olarak açıklanamayan, önceden belirlenmesi zor olan bu sendromlara bağlı morbiditelerin önlenebilmesi için, mümkünse gebe kalmadan önce sağlık kontrolünden geçilmesi, özellikle yüksek riskli kadınların antenatal gebelik takiplerinin düzenli yapılması gerekliliği vurgulanmalıdır. Mümkünse, perinatal morbiditenin azaltılabilmesi için, şiddetli preeklampsi veya HELLP sendromu tanısı konulan hastaların, maternal ve yenidoğan yoğun bakım şartları yeterli olan tersiyer bir merkeze transfer edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the association between maternal-fetal outcomes and the severity of preeclampsia. Material and Method: A total of 528 singleton pregnancies diagnosed with preeclampsia, severe preeclampsia or HELLP syndrome with pregnancies >24 weeks of gestation were retrospectively evaluated. For each patient, maternal age, gravidity, previous obstetric history, family history, gestational age at the time of hospitalization, systolic and diastolic blood pressures, presence of severe preeclampsia symptoms, laboratory values, dexamethasone use for the treatment of thrombocytopenia, route of delivery, maternal and perinatal outcomes were recorded. Results: Within the study period, the occurences of preeclampsia, HELLP syndrome and severe preeclampsia were 1.4%, 0.12% and 0.57%, respectively. In patients with HELLP syndrome, cesarean delivery rate, blood product transfusion, acute renal failure, liver function tests, D-dimer levels, neonatal respiratory distress syndrome (RDS), necrotizing enterocolitis (NEC), preterm retinopathy, pulmonary hemorrhage and sepsis occurrences, were significantly higher than in patients with mild and severe preeclampsia. On the contrary, platelet counts were significantly lower . In patients with mild preeclampsia, gestational age at the time of delivery, vaginal delivery rate, 1 and 5 minute APGAR score and newborn birthweight were significantly higher when compared to patients with severe preeclampsia or HELLP syndrome. In contrast, systolic and diastolic blood pressures, neonatal intensive care unit admission rate, hospital stay, protein levels in 24 hr urine, and maternal hemoglobin levels were significantly lower in this group. Discussion: In the present study, it was found that HELLP syndrome was more frequently associated with maternal complications and neonatal morbidities. For the prevention of morbidities due to these unpredictable syndromes with unclear etiologies, pregestational medical evaluation and regular antenatal follow-up visits especially for high-risk women should be emphasized. Whenever possible, women diagnosed with severe preeclampsia or HELLP syndrome should be transferred to a tertiary medical center with adequate capabilities for maternal and neonatal intensive care in order to decrease perinatal morbidities.