Meziale eğimli mandibular ikinci molar dişin farklı yöntemlerle dikleştirilmesinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Uprighting of mesial inclined second molar with different anchorage methods- an evaluation by finite element analysis
- Tez No: 625862
- Danışmanlar: PROF. TÖRÜN ÖZER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda birinci molar boşluğuna doğru eğilmiş mandibular ikinci moların farklı ankraj yapılarıyla dikleştirilmesi sırasında ikinci molar ve ankraj ünitelerinde ve kemikte meydana gelen stres dağılımı sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir. Ayrıca sonlu elemanlar analizi sayesinde hesaplanabilen kuvvet uygulandığı anda dişlerde meydana anlık yer değiştirmeler çalışmamızda değerlendirilmiştir. Araştırmamızda ikinci molar dikleştirilmesi için kullanılan üç farklı ankraj yapısı üç çalışma modeli oluşturularak değerlendirilmiştir. Birinci çalışma modelinde, arktaki tüm dişler; ikinci modelde, birinci molar boşluğundaki alveoler krete mandibular düzleme dik yerleştirilen braket abutmentlı mini vida; üçüncü modelde, dişsiz boşluğa dik yerleştirilen osteointegre olmadığı varsayılan dental implant ankraj olarak kullanılmıştır. Tüm modellerde dikleştirme amacıyla, paslanmaz çelik tel üzerine yerleştirilen ve 150 gr kuvvet uygulayan Ni-Ti open coil kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda tüm çalışma modellerindeki ikinci molar köklerinde benzer stres yoğunluğu oluşmuştur. İkinci moların kronunda oluşan stresler, en fazla mini vida ankrajı kullanıldığında, daha sonra implant ankrajı kullanıldığında, en az dişlerin ankrajı kullanıldığında izlenmiştir. Tüm çalışma modellerinde, dikleşme kuvveti uygulandığında yan etki olarak kronlarda ekstrüzyon, distolingual rotasyon ve linguale eğilme görülmüştür. Ekstrüzyon mini vida ve implant ankrajı kullanıldığında daha az görülürken, rotasyon ve linguale eğilme ise dişlerin ankrajı kullanıldığında daha az oluşmuştur. Birinci modelde dikleştirme sırasında ankraj olarak kullanılan dişlerde bazı yan etkiler oluşmuştur. Mini vida ve implant ankrajı kullanıldığında, her iki yapı üzerinde de stres en fazla boyun bölgesinde yoğunlaşmıştır. Mini vidada implanta göre stresin daha fazla olduğu izlenmiştir. Mini vida üzerindeki braket slotunun, implanttaki braket slotuna göre daha ince olması, ikinci modeldeki ikinci molarda ve kortikal kemikte daha fazla stres oluşmasına yol açmıştır. Sonuç olarak araştırmamızda mandibular molar dikleştirilmesi amacıyla yapılan tedavi yöntemlerinin hepsinin klinik olarak uygulanabilir görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, stress distribution which occurs in the second molar, anchorage units and the bone were examined by finite element analysis with different second molar uprighting methods. Besides, the displacements occurring in the teeth when the force is applied were evaluated by finite element analysis. In our study, three different anchorage structures used for the second molar uprighting were evaluated by creating three study model. In the first study model all the teeth in the arch were anchoraged. In the second model, the bracket abutment mini screw ancorage which placed in the first molar space, perpendicular to the mandibular plane; in the third model, dental implant anchorage which placed in the first molar space, perpendicular to the mandibular plane were used. We assumed that the implant we used is not yet osteointegrated. In all models, Ni- Ti open coil, which applies 150 gr force placed on stainless steel wire, was used for uprighting. At the end of analysis, similar stress intensity occurred in the second molar roots in all study models. The stresses occured in second molars crown were followed the most when mini screw anchor was used, then the implant anchor was used, and the least anchorage of the teeth was used. In all study models, when the uprighting force was applied, extrusion, distolingual rotation and linguale bending were observed as side effects. While the extrusion was observed less when the mini screw and implant anchorage were used, rotation and bending to the linguale were occured less when using anchorage of the teeth. In the first model, some side effects have occurred in the teeth used as an anchor during uprighting. When using mini screws and implant anchors, stress is mostly concentrated on the neck area on both structures. It was observed that the stress in the mini screw was higher than the implant. Since the bracket slot on the mini screw is thinner than the bracket slot in the implant, more stress has occurred in the second molar and cortical bone in the second model. As a result, it has been seen that all the treatment methods for mandibular molar erection are clinically feasible.