Beton yol kaplamasında perlit ve mermerin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of perlite and marble in concrete road pavement
  1. Tez No: 625863
  2. Yazar: SÜMEYRA KAYA ARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULREZZAK BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada mermer tozu ve perlitin, rijit üstyapı kaplama inşasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında farklı agregalar ile lifli ve lifsiz olarak üretilen betonlara farklı kürler uygulanmıştır. Uygulanan bu kürler ile maksimum basınç ve eğilme dayanımı elde edilmesi hedeflenmiştir. En yüksek eğilme ve basınç dayanımları kombine kür ile elde edilmiştir. Mermer agregalı lifli betonun basınç dayanımı 58,0 MPa, eğilme dayanımı 5,4 MPa olarak bulunmuştur. Ham perlit agregalı lifli betonun basınç dayanımı 74,1 MPa, eğilme dayanımı 8,5 MPa olarak bulunmuştur. Genleştirilmiş perlit agregalı lifli betonun basınç dayanımı 29,7 MPa, eğilme dayanımı 3,5 MPa olarak bulunmuştur. Ayrıca üretilen beton numunelerine SEM, EDX, XRD analizi yapılmıştır. Yapılan analizler ile beton numunesinin içindeki gözenekler, agrega-çimento aderansı ve çelik lif-beton aderansı izlenmiştir. Böylece, betonun elementel analizi ile kullanılan malzemeler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of marble powder and perlite in rigid pavement construction was investigated. Within the scope of the research, different cures were applied to the fibrous and non-fibrous concretes produced with different type aggregates. It is aimed to obtain maximum compressive and bending strength with the cures. The highest bending and compressive strengths were obtained by combined curing. The compressive and bending strength of the fibrous concrete with marble aggregate was found to be 58.0 MPa and 5.4 MPa. The compressive and bending strength of the fibrous concrete with raw perlite aggregate was 74.1 MPa and 8.5 MPa. The compressive and bending strength of the fibrous concrete with expanded perlite aggregate was 29.7 MPa and 3.5 MPa. In addition, SEM, EDX, XRD analysis were performed on the produced concrete samples. In addition, SEM, EDX, XRD analysis were performed on the concrete samples produced. The pore of structure, aggregate-cement adherence and steel fiber-concrete adherence were observed in the concrete sample. Thus, the materials used with elemental analysis of concrete were evaluated.