Doğum şekli ve doğumdan sonra ilk günlerdeki hekim yaklaşım ve uygulamalarının zamanında doğmuş bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütüyle beslenme durumu üzerine etkileri
- Tez No: 625868
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Süt çocuklarında 6 ay boyunca sadece anne sütü (SAS6ay) ile beslenme önerilmektedir. Ülkemizde SAS6ay oranları düşüktür. Çalışmada pediatri asistanlarının doğum odası uygulamaları ve SAS6ay'ın korunması üzerine yapılan eğitim müdahalesinin etkisi araştırılmaktadır. YÖNTEM: Araştırma müdahale öncesi (Grup 1) ve sonrası (Grup 2) altışar aydan oluşmuştur. Pediatri asistanlarının bebek odasındaki yüksek riskli yenidoğanı tanıma, kan glukozu monitorizasyonu, fizyolojik kilo kaybı, laktasyon sorunlarına yaklaşım, annelerle etkili iletişim konularında beceri ve bilgilerini arttırmaya yönelik interaktif eğitim müdahalesi yapılmıştır. Bebek odasına haftada iki kez Neonatoloji öğretim üyesi tarafından vizit yapılmıştır. Annelere bebeklerin 6. ay rutin kontrollerinde anket yapılmıştır. Gruplarda hekim uygulamaları, SAS6ay oranlarıyla ilişkili demografik ve doğum özellikleri karşılaştırılmıştır. SAS6ay'ı etkileyen parametreler lojistik regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. BULGULAR: Grup 1 ve Grup 2 sırayla 140 ve 130 anne-bebek çiftinden oluştu. Tekil, term, AGA bebekler çalışmaya alındı. Müdahaleyle SAS6ay prevalansı %42.9'dan %60.8'e yükselirken (p=0.003), hastanede formül süt başlama %30'dan %19.2'ye geriledi (p=0.041).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Exclusive breastfeeding for 6 months (EBF6M) is recommended for every infant. Prevalence of EBF6M has decreased from 42% to 30% during the last 5 years, in Turkey. The physician's maternity ward attitudes, knowledge and skills can affect EBF6M. OBJECTIVES: To investigate the effect of a supervised training intervention on maternity ward practices of pediatric residents and maintenance of EBF6M. METHODS: The study consisted of 2 phases lasting 6 months, before and after the intervention. An interactive multimedia curricular intervention was designed for pediatric residents to enhance their knowledge and skills in distinguishing the high-risk newborn, blood glucose monitoring, physiological weight loss, approach to lactation problems at the maternity ward. The maternity ward was visited twice a week by a NICU attending to give feedback. The attitudes of the physicians were deduced from the surveys answered by the mothers at the 6th month immunization visit. Pre (Group 1) and post (Group 2) intervention groups were compared with demographic and birth characteristics, as well as physicians' maternity ward practices and EBF6M. The parameters that affect EBF6M were evaluated by logistic regression analysis. RESULTS: Group 1 and Group 2 were consisted of 140 and 130 mother-infant pairs, respectively. The infants were singleton, full-term and appropriate for gestational age at birth. The prevalence of EBF6M increased from 42.9% to 60.8% (p=0.003), initiation of formula before discharge decreased from 30% to 19.2% (p=0.041) after the intervention.