Febril konvülziyon ile başvuran hastalarda ve IL-1β (-511) ve IL-10 (-1082) gen polimorfizmi saptananlarda rekürrens ile uzun vadede epilepsiye dönme prevalans, risk faktörleri ve prognozun araştırılması
Study of Recurrence and in the Long-Term Epilepsy Development, Prevalence, Risk Factors and Prognosis in Patients Presenting with Febrile Convulsion and IL-1β (-511) and IL-10 (-1082) Gene Polymorphism İdentifed
  1. Tez No: 625867
  2. Yazar: ASLI AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Febril konvülziyon (FK); bebeklik veya çocuklukta, genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülen, ateş ile ilişkili olan ancak intrakraniyal enfeksiyon ve nöbete neden olabilecek başka bir neden yokken meydana gelen bir olay olarak tanımlanır. FK görülme sıklığı %2-5 arasındadır. FK insidans çalışmalarında pik yaşı 18 ay olarak bulunmuştur. FK, çocukluk çağında en sık görülen nörolojik bozukluk olmasına rağmen patofizyolojisi belirsizliğini korumaktadır. Genetik yatkınlık sonucu henüz immatür olan sinir sisteminin, ateşe olan duyarlılığı nedeniyle oluşturduğu yaşa bağımlı bir olaydır. Çalışmamızda 1 Eylül 2005 ve 1 Eylül 2018 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi ve Pediatrik Nöroloji Polikliniğinde muayene olmuş, FK tanısı almış 191 hasta elektronik hasta dosyalarından retrospektif yöntemlerle taranarak 1. çalışma grubunu oluşturdu. 2007 yılında ilk kez FK ile başvuran çocuklardan; IL-1β (-511) ve IL-10 (-1082) gen polimorfizmi saptanan 44 olgu elektronik hasta dosyalarından retrospektif yöntemlerle taranarak 2. çalışma grubunu oluşturdu. 2 çalışma grubunda da FK rekürrensi ile uzun vadede epilepsiye dönme prevalans, risk faktörleri ve prognozu belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızdaki 191 hastadan oluşan 1. grupta; ilk kez FK ile başvuran erkeklerin oranı, kızlardan daha fazlaydı. Erkek/kız oranını 1,7/1 olarak tespit ettik. İlk kez FK geçirme yaşını ortalama 22 ay (±14), medyan 18 ay olarak saptadık. 111 hastanın (%58) yaşı 18 ay ve altındaydı. FK için ateş odağı en sık üst solunum yolu enfeksiyonu olarak saptandı. Tespit edilebilen enfeksiyon etkeni en sık influenza A olarak bulundu. İlk FK tipi olarak basit FK 141 hastada (%74), komplike FK 50 hastada (%26) tespit edildi. İlk FK ile başvuran 45 hastaya (%24) LP yapılmış olup, hiçbir vakada menenjit saptanmadı. 143 hastaya (%75) EEG çekilmiş olup 28 hastada (%15) patolojik sonuç saptandı. İlk FK ile başvuran 124 hastaya (%65) santral görüntüleme yapılmış olup, 20 hastanın (%10) sonucu patolojik olarak saptandı. İlk FK sonrası 139 hastada FK tekrarı izlemiş olup, rekürrens oranını %73 olarak saptadık.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsion (FC) is defined as an event occurring between 6 months and 5 years of age, associated with fever when there is no other cause leading to intracranial infection and seizures. The incidence of FC is between 2-5%. The peak age of FC occurrence is 18 months of age. Although FC is the most common neurological disorder in childhood, underlying pathophysiology remains unclear. It is an age-dependent event caused by the central nervous system, which is immature as a result of genetic predisposition as being sensitive to fever. In our study, 191 patients diagnosed with FC between September 1, 2005, and September 1, 2018, in the Pediatric Emergency Department and Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Akdeniz University Medical Faculty were retrospectively scanned and constituted the first study group. Among the children who refered with first FC in 2007; 44 patients with IL-1β (-511) and IL-10 (-1082) gene polymorphisms were obtained as second study group that retrospectively scanned from patient files. We aimed to identify the prevalence, risk factors, and prognosis of epilepsy occurrence in the long-term with FC recurrence for both study groups. In the first group involving 191 patients in our study; the rate of males who applied for the first time with FC was higher than that of females. We determined the male / female ratio as 1.7 / 1. The average age of FC occurrence was 22 months (± 14) and the median was 18 months of age. The age of 111 patients (58%) was 18 months and lower. The most common fever focus of FC was found to be the upper respiratory tract infection. The most common detectable infection cause was found to be influenza A. As the first type of FC, simple FC was detected in 141 patients (74%) and complex FC in 50 patients (26%). LP was performed in 45 patients (24%) referring as the first FC and meningitis was not demonstrated in any case. EEG was performed in 143 patients (75%), and 28 patients (15%) had pathological results. Central imaging was performed in 124 patients (65%) referring as the first FC, and the results of 20 patients (10%) were reported pathological. After the first FC, in 139 patients recurrence of FC is defined and we determined recurrence rate as 73%.