Sağlık personelinin maruz kaldıkları iş kazaları ve geri bildirimlerinin değerlendirilmesi (bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Evaluation of business injuries and revisions of exposure of health personnel (examination of a training and research hospital)
  1. Tez No: 625879
  2. Yazar: AYŞE ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamız sağlık personelinin maruz kaldığı iş kazalarının ve geri bildirimlerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Tanımlayıcı olarak planlanan araştırma İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 200 sağlık personelinin katılımı ile gerçekleştirildi. Sağlık personelinin bireysel ve çalışma yaşamına ilişkin özellikleri ve maruz kaldıkları iş kazalarına ilişkin veriler anket yöntemiyle toplanarak, sağlık personelini ve çalışma yaşamını tanıtıcı bulgular ile maruz kaldıkları iş kazalarına ait bulgular değerlendirildi. Çalışmamızda, daha önce iş kazası geçirmedim diyen 119 kişinin, %49,6'sı (n=59) kesici-delici-batıcı cisim yaralanmasına, %57,1'i (n=68) kan ve başka bir vücut sıvısı, sekresyonla temas, sıçrama ve benzeri durumlara, %24,4'ü (n=29) iş yerinde alerjik reaksiyona, %20,2'si (n=24) iş yerinde kayma, düşme, çarpma vb. durumlarına, %9,2'si (n=11) iş yerinde zehirlenmeye maruz kaldığı saptandı. Çalışmaya katılan sağlık personelinin %87'sinin (n=174) iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almış olmasına rağmen, büyük çoğunluğun iş kazası geçirdiği halde bu maruziyeti iş kazası olarak nitelendirmemesi daha yeterli bir eğitim gerekliliğinin göstergesidir. Günün büyük bir kısmını çalışma ortamında geçiren sağlık personelinin maruz kaldığı iş kazalarının önüne geçebilmek için tüm sağlık personelinin katılımı sağlanarak, iş kazaları, korunma yöntemleri ve kaza bildirimi hakkında, süreklilik sağlanacak şekilde etkin eğitim programları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to evaluate the work accidents and the feedbacks of the health personnel. The descriptive study was conducted with the participation of 200 health personnel working in a Training and Research Hospital in Istanbul. The personal and working life characteristics of the health personnel and the data related to the work accidents they were exposed to were collected by the questionnaire method and the findings of the occupational accidents which were exposed to the health personnel and working life were evaluated. In our study, 49.6% (n = 59) of the 119 patients who had never experienced a work-related accident had contact with cut-piercing-stabbing body injury, 57.1% (n = 68) of blood and another body fluid, , Jumping and similar cases, 24,4% (n = 29) at the workplace, 20,2% (n = 24) at work, slippage, 9.2% (n = 11) were found to be poisoned at work. Despite the fact that 87% (n = 174) of the health personnel participating in the study had been trained in occupational health and safety, the majority of the cases of occupational accidents are indicative of a more adequate training need to qualify this as an occupational accident. Effective training programs should be organized to ensure continuity of work accidents, prevention methods and accident reports by ensuring participation of all health personnel in order to prevent occupational accidents that health personnel who spend a large part of day in working environment can avoid.