Periodontoloji kliniğine başvuran hastaların diş eti çekilmeleri ile ilgili farkındalıklarının, tedaviye yönelik yaklaşımlarının ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Evaluation of awareness of gingival recession, approaches to suggested recession treatments and recession associated oral health related quality of life levels of patients admitted to periodontology department
  1. Tez No: 625891
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR FÜSUN ODUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Diş eti çekilmesi, sık rastlanan bir periodontal problemdir. Belirgin semptomlar vermediğinde hastalar tarafından farkedilmeden kalabildiği gibi, ağrı, estetik şikayet ve diş kaybı korkusu gibi nedenlere bağlı olarak yaşam kalitesi seviyesini etkileyebilmekte ve hastalar tedavisine yönelik isteklerde bulunabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, hastaların diş eti çekilmesi farkındalıklarının, önerilen tedavi seçeneklerine yönelik yaklaşımlarının belirlenmesi ve diş eti çekilmelerinin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza 93 kadın, 57 erkek toplam 150 hasta dahil edildi. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, oral hijyen alışkanlıkları, diş eti çekilmesi farkındalıkları, çekilme ile ilgili düşünceleri ve estetik, hassasiyet şikayetleri incelendi. Cep derinliği, kanama ve plak skorları, çekilme derinliği ve genişliği, keratinize doku genişliği, DMF skorları ve servikal lezyon varlığı gibi periodontal ve dental parametreler kaydedildi. Diş eti çekilmesi belirlenen hastalar, çekilmeleri ve tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirilip, hastaların önerilen tedavilere olan yaklaşımları değerlendirildi. Hastaların ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesinin (OHRQoL) belirlenebilmesi için OHRQoL-UK anketini doldurmaları istendi. Çalışmanın bulgularına göre, sert fırça kullanımı, yatay fırçalama tekniği ve yaş, diş eti çekilmesi ile anlamlı ilişki gösterdi. Anterior bölgedeki dişlerde görülen diş eti çekilmelerinin anlamlı olarak hastaların çekilme farkındalıkları ve estetik şikayetleri ile ilişkili olduğu gösterildi. Diş hekiminin posterior bölgede belirlediği diş eti çekilmesi miktarı, hastaların posterior bölgede bildirdiği çekilmelerden anlamlı olarak fazla bulundu. Erkek hastalardaki diş eti çekilmesi genişliği ve derinliği anlamlı olarak daha fazla bulundu. Estetik şikayeti olan kadın hastaların, diş eti çekilmeleri için daha çok tedavi isteğinde bulunma eğiliminde oldukları ve hassasiyet şikayeti için tedavi talebinde bulunan hastaların, çekilme derinliklerinin anlamlı olarak daha fazla olduğu gösterildi. Diş eti çekilmesi bulunan hastalardaki yaşam kalitesi değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu belirlendi. Kendilerinde diş eti çekilmesi olduğunu bildiren ancak klinik muayene ile çekilme saptanamayan hastalarda da anlamlı olarak daha düşük OHRQoL değerleri gözlendi. Fırçalama süresi, yaş ve diş hekimine gitme sıklığı da OHRQoL ölçümleri ile ilişkili bulundu. Bu çalışmanın sonuçları, hastaların diş eti çekilmesi farkındalıklarının, özellikle çekilmelerin asemptomatik olduğu durumlarda daha düşük olduğunu göstermektedir. Hastaların çekilme farkındalıklarında çekilmenin bulunduğu bölgenin, önerilen tedaviye olan yaklaşımlarında ise, çekilme ile ilişkili semptomların etkili olduğu gözlendi. Aynı zamanda diş eti çekilmelerinin OHRQoL değerlerini olumsuz şekilde etkilediği gösterildi. Hastaların diş eti çekilmeleri ile ilgili farkındalıkları, diş hekimleri tarafından yapılan muayenelerinde, dental ve periodontal durumlarının açık bir şekilde bildirilmesi ve diş eti çekilmelerine yönelik tedavi seçeneklerinin önerilmesi ile artırılabilir. Özellikle semptomatik olduklarında diş eti çekilmelerine yönelik tedavilerin uygulanması OHRQoL düzeylerini olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Gingival recession is a common periodontal condition which may occur in absence of significant symptoms causing unawareness patients. It also may give rise to pain, the concern about poor aesthetics and fear of tooth loss that may affect the quality of life levels and increase the demands for treatment. This study aimed to evaluate patients' gingival recession awareness, approaches for suggested gingival recession treatment options and the effect of gingival recession on the oral health related quality of life (OHRQoL) levels. 150 (93 female, 57 male) participants were enrolled. Patients' socio-demographic characteristics, oral hygiene habits, awareness of gingival recessions, gingival recession related considerations, aesthetic and hypersensitivity complaints were investigated. Full mouth dental and periodontal parameters including; probing depth, bleeding scores, plaque scores, gingival recession depth, gingival recession width, keratinized tissue width, DMF scores, presence of cervical lesions were recorded. Patients were informed about their gingival recessions and recession treatment options were suggested if recession was also observed by the dentist and patients' approach for treatment were evaluated. To determine OHRQoL, patients were requested to answer Oral Health Related Quality Of life-United Kingdom (OHRQoL-UK) questionnaire. The results revealed that, using of hard bristled toothbrushes, horizontal brushing methods and age were associated with gingival recessions. Patients awareness of own gingival recessions and recession associated aesthetic complaints reported by patients were found to be significantly higher for anterior teeth. Amount of gingival recessions determined by clinicians in posterior regions were significantly higher than those reported by patients. Recession depth and width were significantly higher in male patients. Female patients with aesthetic complaints, had tendency to demand for recession treatment. Patients who demanded therapy for hypersensitivity complaints, had shown to be had significantly more deep recession lesions. OHRQoL levels have found to be significantly associated with presence of gingival recession. Patients reported to have recession that had not confirmed by clinical examination were also found to be associated with significantly lower OHRQoL scores. Duration of tooth brushing, frequency of dental visits and age were also found to be associated with OHRQoL levels. The results of this study indicate that patients' awareness of gingival recession are lower especially if recessions are asymptomatic. Location of gingival recessions appeared to be associated with patients' awareness and symptoms associated with recessions appeared to be influence the patients' approaches for suggested treatments. Gingival recessions are also influence patients' OHRQoL levels negatively. Dentists can elevate the patients' awareness of recession by explaining his/her dental and periodontal status exactly and by suggesting treatment options for recessions. To obtain higher levels of OHRQoL, especially if symptomatic gingival recession treatments should be applied.