Bireylerin sağlık okuryazarlığının diş hekimi-hasta iletişimine etkilerinin değerlendirilmesi; gaziantep üniversitesi diş hekimliği fakültesi örneği
Evaluation of the effects of individuals' health literacy on dentist-patient communication; the example of gaziantep university faculty of dentistry
  1. Tez No: 915369
  2. Yazar: SEVİM ŞAMİOĞLU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sağlık okuryazarlık düzeyi yükseldikçe hastanın sağlık sonuçları da düzelecektir. Bunun için hem hastaların hem diş hekimlerinin sorumlulukları vardır. Diş hekimleri uygulanacak tedavi ile ilgili hastayı anlaşılır bir dille bilgilendirirken hastalar da kendilerine aktarılan bilgi ve yönlendirmelere uyum sağlayarak bu süreçte aktif olmalıdır. Hastaların sağlık okuryazarlığının iyi olması sağlık iletişimini ve dolayısıyla hasta diş hekimi iletişimini de etkileyeceği düşünülmektedir. Çalışmamızda bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin diş hekimi hasta iletişimine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji kliniğine başvuran çalışmamıza katılan 500 katılımcının sosyodemografik bilgileri kaydedilmiştir. Ayrıca sağlık okuryazarlığı düzeyini ölçmek için Türkiye Sağlık Okuryazarlığı 32 ve diş hekimi hasta iletişim kalitesini ölçmek için Bakımla İlgili Kişilerarası Süreçler anket soruları katılımcılara yöneltilmiştir. Analizlerde SPSS 22.0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the level of health literacy increases, health outcomes will also improve. For this, both patients and dentists have responsibilities. While dentists inform the patient about the treatment to be applied in an understandable language, patients should be active in this process by adapting to the information and guidance conveyed to them. It is thought that the good health literacy of the patients will affect the health communication and therefore the patient-dentist communication. In our study, it is aimed to evaluate the effect of individuals' health literacy levels on dentist-patient communication. Sociodemographic information of 500 participants who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry Periodontology clinic were recorded. In addition, Turkey Health Literacy 32 to measure the level of health literacy and Interpersonal Processes Related to Care to measure the quality of dentist-patient communication were asked to the participants. SPSS 22.0 Windows version package program was used in the analysis.