Diş hekimliğinde kullanılan mini vidaların uygulanabilirliğinin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of applicability of mini dental screws used in dentistry with dental volumetric tomography
  1. Tez No: 625893
  2. Yazar: ŞUAYİP BURAK DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ALTUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı; konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüsü mevcut olan hastalarda, kortikal kemik kalınlığı ölçümü yaparak en uygun mini vida yerleşim bölgelerini tespit etmek, ayrıca işlem sırasında kök hasarı ve çevre anatomik bölgeleri olası bir zarardan korumak için klinisyenlere rehber olabilmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma; İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde teşhis ve tedavi amacıyla konik ışınlı bilgisayarlı tomografileri çekilmiş 52 hastanın görüntüleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Dental volumetrik tomografi ile yapılan ölçümlerde alt çenede; Bukkal Kortikal Kemik Kalınlığının posteriora doğru gidildikçe ve aynı bölgelerde apikale yaklaştıkça arttığı görüldü. Ayrıca mandibular kanalın kret tepesine olan uzaklığın en yüksek ikinci premolar-birinci molar dişler arasında olduğu bulundu. Üst çenede ise Bukkal Kortikal Kemik Kalınlığının en fazla birinci-ikinci molar dişler arasında olduğu görüldü. Burun tabanı-maksiller sinus tabanı ile kret tepesi arası mesafenin de posteriora doğru azaldığı saptandı. Sonuç: Mini vida uygulamaları kişiye göre değişebilmekle birlikte, alt çenenin kortikal kemik yapısı ve interradiküler mesafesi üst çeneye göre daha uygundur. Olası komplikasyonlardan kaçınmak ve daha iyi bir stabilite için mini vida uygulamasından önce vida yerleştirilecek bölgenin radyolojik analizinin yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study is to present a guide for the clinicians by detecting the best mini screw placement areas with the measurement of cortical bone thickness in the patients who have cone beam computed tomography images. Additionally to be protected from root damage and a potential damage to environmental anatomic tissues, related measurements will also be held in the determined areas. Material and Methods: This study has been evaluated by using the images of 52 patients taken by cone beam computed tomography for diagnosis and cure. Results: In the mandibular measurements which were done by using dental volumetric tomography, the buccal cortical bone thickness has been found out to increase while going towards the posterior region and going down to the apical region at the same area. In addition, it was observed mostly between second premolar and first molar teeth at the farthest area from the top of the crest, along the mandibular canal. The distance between base of the nose and maxillar sinüs floor to the hill of the crest has also been obserwed that decreased towards the posterior region. Conclusion: Although it can vary according to the person, in mini screw applications, mandibular cortical bone structure and the interradicular range is more suitable than the upper jaw. To be protected from the potential complications and for a better stability, radiologic analysis is recommended to the patient before the mini screw placement.