Alatepe ve yenibaşlar (Bingöl) köylerinde yetişen ceviz genotiplerinin bazı meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some fruit characteşristics of walnut genotypes in alatepe and yenibalar (Bingöl) regions
  1. Tez No: 625897
  2. Yazar: VEYSEL KITAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmada Bingöl Merkez Alatepe ve Yenibaşlar bölgelerinde tespit edilen 20 ceviz genotipi üzerinde; Uluslararası Yeni Bitki Çeşitlerini Koruma Birliği (UPOV) normları kullanılmıştır. Seçilen genotipler; çiçek, taç yapısı, meyve özellikleri gibi toplam 38 özellik bakımından incelenmiş, uluslararası yöntem birliğini oluşturan listeler doğrultusunda her özelliğe ait tanımlamalar yapılmıştır. Araştırmada kullanılan genotiplerin kabuklu meyve ağırlıklarının 8,00-16,74 g, iç ağırlıklarının 3,29-6,84 g, iç oranlarının % 30-55,boy indeksleri 0,93-1,14, kabuk kalınlığı 1,18-2,02 mm ve iç sertlik değeri0,63-1,22 mm. arasında değiştiği bulunmuştur. Meyve kabuklu ağırlığı 12 g üzerinde olan 7 tane tipe rastlanmıştır. İç ağırlığı 5 g'ın üzerinde olan 5 tipe rastlanılmıştır. Meyve iç oranı % 50'nin üzerinde 3 tip belirlenmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda, meyve alt kısmının şekli bakımından 20 tipin 1'i (% 5) kama, 10'unda (% 50) yuvarlak, 5'inde (% 25) küt ve 4'ü de (% 20) çentikli olarak belirlenmiştir. Kabuktan ayılma durumlarından 3 tip“çok kolay”, 4 tip“kolay”, 6 tip“orta”, 3 tip“zor”ve 4 tip“çok zor”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on 20 walnut genotypes detected in Bingöl province (Alatepe and Yenibaşlar regions), for this purpose, International New Plant Variety Protection Union (UPOV) norms were used. Selected genotypes; It has been examined in terms of 38 features such as flower, crown structure, fruit features, and definitions for each feature have been made the lists depending on international method unity. The nuts weights of the genotypes were found to vary 8.00-16.74 g, kernel weights of 3.29-6.84 g, kernel ratios of 30-55%, fruit dimensions 0.93-1.14, shell thickness 1.18-2. 02 mm and kernel hardness value vary 0.63-1.22 mm in the study. It was found 7 types of nuts weigh over 12 g and 5 types with kernel weights over 5 g. In addition, It was found 3 types of kernel ratios over 50%. In terms of the shape of the fruit sub-section in a total of 20 types, it was found to be one of them is wedge (5%), 10 of them are round (50%), 5 of them are truncate (25%), and 4 of them are notched (20%). in addition, it was found to be 3 types of“very easy”, 4 types of“easy”, 6 types of“medium”, 3 types of“hard”and 4 types of“very hard”from the dehulling cases.