Erken çocukluk döneminde çocuğu olan ebeveynlerin medya ve teknolojiye yönelik tutumlarının medya aracılık rolleri ile ilişkisi
The relation between parental mediation roles and parental media and technology attitudes in early childhood
  1. Tez No: 625896
  2. Yazar: BÜŞRA VURAL ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, 60-72 ay aralığında çocuğu olan ebeveynlerin medya ve teknoloji tutumlarının, dijital ebeveynlik tutumlarının ve ebeveynler ile çocuklarının demografik özelliklerinin ebeveyn medya aracılık rolleri ile ilişkisinin belirlenmesidir. Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Demografik Bilgi Formu', 'Medya ve Teknoloji Tutum Ölçeği', 'Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği' ve 'Erken Çocukluk Medya Aracılık Ölçeği' kullanılmıştır. Form ve ölçekler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların ebeveynlerine ulaştırılmıştır. Veri toplama süreci sonunda, araştırmanın çalışma grubunu 596 ebeveyn oluşturmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda ebeveyn medya aracılık ölçeği alt boyutları üzerinde, ebeveyn rolü, ebeveyn yaşı, ebeveyn eğitim durumu, ebeveyn çocuk sayısı değişkenleri ile çocuk cinsiyet ve doğum sırası değişkenlerinin rolü belirlenmiştir. Annelerin babalardan; genç ebeveynlerin yaşı büyük olanlardan; eğitim durumu yüksek olan ebeveynlerin düşük olanlardan daha fazla aktif ve destekleyici aracılık boyutlarına ilişkin davranışlar bildirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte ebeveynlerin, oğlan çocuklara daha fazla sınırlayıcı aracılık uyguladığı, sahip oldukları çocuk sayısı arttıkça aktif ve destekleyici aracılık davranışlarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, erken çocukluk ebeveyn medya aracılık rolü üzerinde yordayıcı etkisi sınanan; medya ve teknoloji tutumu ve dijital ebeveynlik tutumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between parents' media and technology attitudes and digital parenting attitudes on parental media mediation roles and to reveal the role of demographic characteristics of children and parents with children between 60-72 months on parental media mediation. In this research, the corelational survey model, as one of the quantitative research models was used. 'Demographic Information Form', 'Media and Technology Attitude Scale', 'Digital Parenting Attitude Scale' and 'Early Childhood Media Mediation Scale' were used as data collection tools. These forms were delivered to volunteer parents, through teachers in private and official kindergartens who provide preschool education affiliated to the Ministry of Education. The sample of the study consisted of 596 parents from Şanlıurfa, the Southeast of the Turkey. As a result of the statistical analysis, the role of parent; gender, age, education and number of children, and child; gender and birth order variables on the parent media mediation role were analized. It was concluded that mothers, younger parents and parents with higher education reported more active and supportive mediation to their children. Additionally, it was concluded that parents performed more restrictive mediation for boys and the presence of more siblings lead a decrease on parent's active and supportive mediation behaviors. This study tested the predictive effects of digital parenting attitude and media and technology attitude on the parental early childhood mediation role and revealed a significant relationship among them.