Diyabetli hastalarda aşil tendonunda oluşandeğişikliklerin biyomekanik olarak değerlendirilmesi
Biomechanical assessment of the changes developed atachilles tendon in patients with diabetes
- Tez No: 625939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Diyabet sonucu yumuşak dokularda biriken son ürünlerin aşil tendonu yapısında ve fonksiyonunda oluşturduğu değişiklikleri biyomekanik açıdan incelemektir. Aşil tendonunda meydana gelen fonksiyonel bozuklukların diyabetik ayak oluşumunda iskemi ve nöropati kadar sorumlu olduğunu göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Wagner sınıflamasına göre evre 5 diyabetik ayak ülseri olan 21 ve diyabet dışı nedenlerle amputasyonla tedavi edilen 21 hasta olmak üzere 42 hasta ile yapılmıştır. Ampute materyalden intraoperatif elde edilen aşil tendonları alındı. Tendonlardan elde edilen tam kat 5 mm genişliğindeki parça Instron 3345 cihazı ve cihazın yazılımı olan Blue Hill Lite® tarafından biyomekanik olarak test edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki iki grubun elastisite modülü karşılaştırıldığında aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,02
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the changes in the structure and function of Achilles tendon induced by end products accumulated in soft tissue due to diabetes mellitus and to demonstrate that functional disorders of Achilles tendon is responsible as much as ischemia and neuropathy in the development of diabetic foot. Material and method: The present study was conducted on 42 patients including 21 patients with diabetic foot ulcers classified as stage 5 according to Wagner classification and another 21 patients who have been treated with amputation due to causes other than diabetes. Achilles tendons were obtained from amputated material during surgery. 5 mm full-thickness specimens obtained from tendons were biomechanically tested on Instron 3345 by using Blue Hill Lite® software. Findings: When elasticity module was compared between 2 groups, a significant difference was found (p=0.02