Yanık hastalarında ketamin ile yapılan sedoanaljezi uygulamasına fentanil veya morfin infüzyon ilavesinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of fentanyl or morphine infusion addition to ketamine sedoanalgesia in burn patients
  1. Tez No: 625940
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: UZMAN DR GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ: Ketamin sedasyonu altındaki yanık hastalarının anestezisinde fentanil ve morfin infüzyonlarının hemodinamik parametreler, bispecteral index scale, visual analog scale, RSS ve solunum sayılarına etkileri karşılaştırılmıştır. Hastaların yapılan işlem sonrasındaki ilk analjezik ihtiyaçları zamanı ve ilk 24 saatteki analjezik ihtiyaçları kaydedilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Dr. Lütfi Kırdar Kartal Egitim Arastırma Hastanesi Yanık ve Yara Tedavi Merkezindeki pansuman odasında yaşları 18-60 yaş arasındaki, ASA I-III etik komite onayı ve hasta onamı alındıktan sonra 50 hasta üzerinde yapıldı. Hastalara pansuman odasnda kalp atım hızı, non-invaziv kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu, bispekteral indeks skalası monitorizasyonu yapıldı. Premedikasyon olarak tüm olgulara midazolam (0,07 – 0,15 mg/kg), indüksiyonda 1. gruba 1 mg/kg ketamin, 1 µg/kg fentanil iv bolus ve anestezi idamesinde 1 µg/kg fentanil infüzyonu iv uygulandı. Grup 2 hastalara ise 1 mg/kg ketamin iv, 0,1 mg/kg morfin iv ve anestezi idamesinde 0,1 mg/kg morfin infüzyonu uygulandı. Peroperatif kalp atım hızı, sistolik arter basıncı, diastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, periferik oksijen saturasyonu, bispecteral index scale, visual analog scale, ramsey sedasyon skalası ve solunum sayısı değerleri 5 dakika aralıklarla kayıt edildi. Olgular, postoperatif 1. dakika, 30. Dakika derlenme odasında, 120. Dakikada serviste, SAB , DAB, OAB , KAH , VAS , solunum sayıları ile ilk analjezik ihtiyacına kadar geçen süre kayıt edildi. Hipotansiyon (OAB
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The effects of fentanyl and morphine infusions on hemodynamic parameters, bispecteral index scale, visual analog scale, Ramsey sedation scale, and respiratory rates were compared in anesthesia of burn patients under ketamine sedation. The time of the first analgesic needs of the patients after the procedure and the analgesic needs of the first 24 hours were recorded. MATERIALS AND METHODS: Study after the approval of ASA I-III ethics committee and patient consent, age was between 18-60 years in the dressing room of Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Burn and Wound Treatment Center. Heart rate, non-invasive blood pressure, peripheral oxygen saturation and bispecteral index scale were monitored in the dressing room. As premedication, midazolam (0.07 - 0.15 mg / kg) was administered to all cases, 1 mg / kg ketamine, 1 µg / kg fentanyl iv bolus and 1 µg / kg fentanyl infusion was administered to the first group in induction. Group 2 patients received 1 mg / kg ketamine iv, 0.1 mg / kg morphine iv and anesthesia maintenance 0.1 mg / kg morphine infusion. Peroperative heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, bispecteral index scale, visual analog scale, ramsey sedation scale and respiratory rate were recorded at 5 minute intervals. Heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, visual analog scale,VAS, respiratory rate and time to first analgesic requirement were recorded at the first minute, 30th minute in recovery room and 120 minutes in the ward. Complications such as hypotension (MAP