Bronkoskopi zorluk derecesi ile anksiyete depresyon indeksi, arter kan gazı, solunum fonksiyon testi ve bronkoalveoler lavaj (BAL) sitolojisinin korelasyonu
Correlation between difficulty of bronchoscopy with anxiety depresyon scale, blood pressure gas, pulmonary function test and bronchoalveolar lavage (BAL) findings
  1. Tez No: 625983
  2. Yazar: SAİT MULAMAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CÜNEYT TETİKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Chest Diseases, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇLAR Bu çalışmanın yapılmasındaki birincil amaç bronkoskopi işleminin zorluğunu etkileyen etmenleri bulmaktır. Bunun için, bronkoskopi zorluğu ile hastaların yaşı, cinsiyeti, sigara kullanımı, tanısı, solunum fonksiyon testi, arter kan gazı, bronkoalveoler lavaj bulguları, anksiyete ve depresyon ölçeği skorları ile ilişkisinin incelenmesi planlandı. İkincil olarak hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri ile yaşı, cinsiyeti, sigara kullanımı, tanısı, solunum fonksiyon testleri, arter kan gazı ve bronkoalveoler lavaj bulguları ile ilişkisinin incelenmesi hedeflendi. GEREÇ VE YÖNTEM Tez çalışmamız Ekim 2019 ile Aralık 2019 yılları arasında İÜ-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında gerçekleştirildi. 76 erkek, 47 kadın toplamda 123 hasta çalışmaya katıldı. Yaş ortalaması 55±14 yıldı. Hastaların demografik verileri, solunum fonksiyon testi ve arter kan gazı hasta dosyasından alındı. Çalışmaya katılan bütün hastalara bronkoskopi öncesi Beck anksiyete ve depresyon anketleri uygulandı. BULGULAR Bronkoskopi zorluğu ile yaş arasında, yaş ilerledikçe bronkoskopi işleminin daha kolay yapıldığı şeklinde bir ilişki gözlenmiştir. Cinsiyet, sigara kullanımı, tanı, solunum fonksiyon testleri, bronkoalveoler lavaj sitolojisi, Beck anksiyete ölçeği ve Beck depresyon ölçeği verileri ile bronkoskopi zorluğu arasında ilişki izlenmemiştir. İkincil sonlanım noktası olarak Beck anksiyete ölçeği ve Beck depresyon ölçeği değerleri ile yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, tanı, solunum fonksiyon testleri ve bronkoalveoler lavaj sitolojisi verilerinin kıyaslaması yapılmış olup anlamlı bir ilişki izlenmemiştir. SONUÇ Çalışmada bronkoskopi zorluğu ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki izlenmiştir. Hasta sayısının kısıtlı olması nedeniyle daha fazla sayıda hastayla yapılacak çalışmalar ile bu konuya açıklık getirilebilir ve farklı sonuçlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to find out the factors affecting the difficulty of bronchoscopy procedure. For this purpose, it was planned to investigate the relationship between difficulty of bronchoscopy with age, gender, smoking habits, diagnosis, pulmonary function tests, arterial blood gas, bronchoalveolar lavage findings, anxiety and depression scale scores. Secondly, it was aimed to investigate the relationship between anxiety and depression levels with age, gender, smoking habits, diagnosis, pulmonary function tests, arterial blood gas and bronchoalveolar lavage findings. MATERIALS AND METHODS Our thesis study was conducted between October 2019 and December 2019 in İÜ – Cerrahpaşa Faculty of Medicine Department of Pulmonology. A total of 123 patients (76 males, 47 females) participated in the study. Mean age was 55 ± 14 years. Demographic data, pulmonary function test and arterial blood gas were obtained from the patient file. Beck anxiety and depression questionnaires were performed before bronchoscopy. RESULTS According to this study, a correlation was found between the difficulty of bronchoscopy and the age of the patient. If the patient was older, the procedure got easier. No other correlation was observed between patient's sex, smoking habits, diagnosis, bronchoalveolar lavage findings, respiratory function tests, scores of anxiety and depression questionnaires and the difficulty of the procedure. As the secondary endpoint, the scores of the anxiety and depression questionnaires were compared with their sex, smoking habits, diagnosis, bronchoalveolar lavage findings and respiratory function tests no significant correlation was found. CONCLUSION A statistically significant relationship was found between bronchoscopy difficulty and age. Since the number of the participating patients in this study was limited, further studies with more patients will be more indicative on this subject.