Ortaöğretim okullarında bilgi çağının öngördüğü temel ve işe yönelik yeterliklerin ne oranda kazandırıldığını değerlendirme
Evaluation of what portion the foundation skills and basic competences have been acquired foreseen by knowledge age in secondary schools
  1. Tez No: 62600
  2. Yazar: RUHİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET KILIÇ, Ruhi. (1997).“Ortaöğretim Okullarında Bilgi Çağının Öngördüğü Temel ve İşe Yönelik Yeterliklerin Ne Oranda Kazandırıldığını Değerlendirme”, Doktora Tezi (Danışman: Prof. Dr. Hıfzı DOĞAN), DC + 227. Bu araştırmanın amacı okuldan iş yasanıma geçişte, okul ile iş hayatı arasında köprü görevi görecek temel ve işe yönelik yeterliklerin okulda ne oranda kazandırıldığını değerlendirmektir. Burada söz edilen yeterlikler belli bir mesleğe dönük teknik beceriler değildir. Gerektiğinde belli bir meslekte teknik becerileri de öğrenmesini sağlayacak bilgi, teknoloji, sistem, iletişim, bireysel ve bireylerarası beceriler, düşünme, kaynak kullanma gibi her alan için geçerli olan yeterliklerdir. Araştırma evrenini, Ankara ilindeki meslek lisesi öğrencileri, okul yöneticileri ve işletme sahibi ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma verileri dört ayrı anket yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve SPSS Windows + PC yazılımı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan çalışma gruplarının görüşleri arasındaki ilişki düzeyi ki-kare ile test edilmiş ve grupların benzer ikiden fazla soru maddesine verdikleri cevaplar topluca tek bir ifade gibi değerlendirilip, görüşler arasındaki uyum tek yönlü varyans analizine tabi tutulmuştur. Görüşler arasında fark görüldüğünde farkın yönünü ve hangi görüşler arasında olduğunu test etmek için tukey-B testi uygulanmıştır. Araştırmadaki çalışma grupları, ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin bilgiye ulaşma, yorumlama, ve iletme konusundaki yeterlikleri kazandıkları yönündeki görüşlere katılmıyorlar. Ancak bireysel yeterliklerin okulda verildiği görüşlerine katılıyorlar. Öte yandan iletişim, düşünme, kaynak kullanma, bireylerarası ilişkiler ve teknoloji konusunda öğrencilerin okulda ne oranda yeterlik kazandığına ilişkin soru maddeleri konusunda ise kararsızlar. Çalışmada; işletmede öğrencilere, ekip çalışması, müşteriye hizmet, liderlik, müzakereci olma gibi yeterlikleri kapsayan bireylerarası ilişkiler konusunda yeterliklerin %53, teknoloji konusundaki yeterliklerin ise %52 oranında kazandrnldığı saptanmıştır. Temel yeterlikler, bilgi ve sistem yeterlMerinin geliştirilmesi konusunda okula dayah eğitimin işletmelerde verilen eğitimden daha etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. MŞlSJpaSTOİ 227
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title : Evaluation of what portion the foundation skills and basic competences have been acquired foreseen by knowledge age in secondary schools. Publication Year : 1997 Document Type : Phd Dissertation Pagination : 226 Descriptors.The foundation skills, basic competences, SCANS skills, school-to-work, basic skills, transition, cooperative education, comprehensive skills, vocational training, secondary education. The aim of this research is to evaluate how sufficiently the foundation skills and basic work competences are tought to students at school. These skills and competences serve as a bridge between school and business life. These skills and competences are not technical and directed to a certain profession. They are foundation skills and basic competences valid in every area such as knowledge, technology, systems, communication, individual and interpersonel skills, thinking, use of source and when needed these competences provide learning of technical skills in a certain profession. Research population includes students, administrators of vocational schools and owners and managers of companies in Ankara. Data were collected by administration of questionnaires. Frequency, percent distribution and mean of the research were found on the computer. The level of dependence between the views of the participants was tested using Chi square, answers, given to the similar questions more than two by the groups, were evaluated as a single statement and consistency among the views was analysed by using one way Anova. When difference is seen among the views tukey-B test has been conducted in to test direction of the difference and among which views they are. The foundation skills which are aimed at having individuals are gain communication, thinking and personal skills. At the end of the research the students, employers and school administrators shared the view of inadequateness of students' mathematics skills. The students were reasonable good at communication, thinking and personal competences except mathematics skills. On the other hand the school administrators think that level of the students were low at foundation skills except communication skills such as listening and speaking, and according to the school 225administrators student must be trained. Except mathematics the employers' views on the basic competence level of the students is between“undecided”and“sufficient”. The basic competences which must be gained by the students were determined as using source, individual relations, knowledge, technology, systems. The students are insufficient at knowledge skill. The participants found the students insufficient at obtaining knowledge, evaluation, commenting on knowledge, communication, data processing, saving data and using data, and under the scope of relations among individuals team work and serving customer. While employers' views were“undecided”or“sufficient”on students' competence in using source, individual relations, systems and technology, the school administrators' views were“undecided”or“ insufficient”. In both field of basic competence and business competence, the view of the students are more consistent with the views of the employers than competence with school administrators. Parallelism between views of students and employers shows that school administrators must be more realistic in education problems during the transition from school to business life. For this reason also the administrators must join the practices in companies and gain experiences. Another finding that obtained in this research is the variety of competences such as team work, serving to customer, discussion, are having been gained to the employers at utmost degree. Competences in the field of technology are being given secondly. The knowledge competence is the field which is not having students gain. Having the students gain the competence of knowledge which is not given both at school and in business is the most important field of competence from the point of effectiveness of the transition from school to work. lie 226