Emziren annelerdeki B12 düzeyinin bebeğin B12 ve homosistein düzeyi ile ilişkisi
Relationship of B12 level in breastfeeding mothers with B12 and homocysteine levels of baby
  1. Tez No: 626018
  2. Yazar: SAMET PAKSOY
  3. Danışmanlar: UZMAN ASUMAN KIRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: İnsan vücudu için esansiyel vitaminlerden olan B12 vitamininin eksikliği ülkemizde çok sık olup, süt çocukları bu bakımdan büyük risk altındadır. 1-6 aylık dönemdeki infantların tek besinsel kaynağı olarak anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Ülkemizde de B12 vitamin eksikliği çok sık olduğu için, emziren annelerin B12 vitamin düzeylerinin bebekteki B12 vitamin ve homosistein düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01 Kasım 2018 – 21 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi süt çocuğu polikliniğine başvuran hastaların taranması ile 1-6 aylık dönemde olan 142 kız (%48), 154 erkek (%52) bebeğin B12 vitamin ve homosistein düzeyleri ile annelerinin B12 vitamin düzeyi ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı. Bebeklerin, doğum zamanı ve ağırlığı normal olan, B12 vitamini ve folik asit vitamini kullanmayan, formula veya ek gıda almayanları, ek hastalığı veya enfeksiyonu olmayanları; annelerin ise ek hastalığı, malnutrisyonu, barsak emilim bozukluğu, enfeksiyonu olmayan, metformin veya proton pompa inhibitörü kullanmayan, B12 vitamin içeren ilaç kullanımı olmayanları seçildi. B12 vitamin seviyesi için 300 pg/mL üzeri yeterlilik, 200-300 pg/mL arası yetersizlik, 200 pg/mL altı eksiklik olarak tanımlanırken; homosistein için 3.3–8.3 μmol/L normal, folik asit için ise 5-20 ng/mL arası normal olarak tanımlandı. Annelerin gebeliğin son 3 ayında B12 vitamin içeren ilaç kullanımları, kırmızı et tüketim sıklığı, bebeklerin doğum şekilleri ve doğum ağırlıkları ile annelerin B12 vitaminleri ve bebeklerin B12 vitamin, homosistein düzeylerinin ilişkileri incelendi Bulgular: Çalışmaya alınan bebeklerin yaşı ortalama 85,33±42,16 gün olup ortalama doğum ağırlığı 3250,17±443,77 gramdır. Annelerin B12 vitamin ortalaması 319,10±123,88 pg/mL iken bebeklerin B12 vitamin ortalaması 236,24±126,81 pg/mL'dir. Bebeklerin homosistein ortalaması 12,50±5,78 μmol/L ve folat ortalaması 14,89±3,05 ng/mL'dir. Gebeliğinin son 3 ayında B12 vitamin kullanan anne oranı %71,38 iken bu annelerin bebeklerinin B12 vitamin ortalaması 248,42 pg/mL'dir. Gebeliğinde B12 vitamin kullanmayan annelerin bebeklerinin B12 vitamin ortalama değeri ise 198,09 pg/mL'dir. Çalışmaya alınan emziren annelerin %14,8'inde B12 vitamin seviyesi 200 pg/mL'nin altında bulunmuştur, 200-300 pg/mL B12 vitamin seviyesine sahip anne oranı ise %33,1'dir. Bebeğin B12 vitamin değeri 300 pg/mL olanların annelerinin B12 vitamin değeri ortalaması 385,24 pg/mL iken; bebeğinin homosistein düzeyi normal olan annelerin B12 vitamin değeri ortalaması 382,91 pg/mL'dir. Çalışmaya alınan normal doğum ağrılıklı bebeklerin doğum ağırlıkları ile, postnatal yaşları ile B12 vitamin seviyeleri arasında ilişki saptanmadı. Annelerin haftalık kırmızı et tükettiği öğün sayısı ile de bebeklerinin B12 vitamin seviyeleri arasında ilişki saptanmadı. Homosistein normalliğini öngören B12 vitamin cutoff değeri için 220 pg/mL alındığında %76,67 sensitivite, %65,53 spesifite hesaplandı. Sonuç: Bu çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda B12 vitamin eksikliği ve yetersizliğinin her dört bebekten üçünde bulunduğu ve emziren annelerin yeterli B12 vitamin seviyesine sahip olması durumunda bebeklerdeki B12 vitamin eksikliğinin çok daha az görüleceği görüldü. Gebelik ve laktasyon zamanındaki annelerin belirli aralıklar ile B12 vitamin eksikliği yönünden araştırılması ve annelere verilen destek ile bebeklerin B12 vitamin ve homosistein seviyelerinin normal seyredebileceği görüldü. Çalışmanın çok sayıda hastayla yapılmasına rağmen retrospektif verilere dayanılarak yapılmış olması kısıtlayıcı özelliklerinden olup, daha geniş hasta grubu ile prospektif gözlemsel çalışmalarla desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Vitamin B12 deficiency, which is an essential vitamin for the human body, is very common in our country and infants are at great risk in this respect. Since the only nutritional source of infants at 1-6 months is breast milk, they should be fed with the richest breast milk in terms of nutritional elements. Since vitamin B12 deficiency is very common in our country, it was aimed to investigate the effect of vitamin B12 levels of breastfeeding mothers on vitamin B12 and homocysteine levels in the baby. Materials and Methods: In this study, 142 girls (48%) and 154 males (52%) who were 1-6 months old and admitted to the infant outpatient clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Education and Research Hospital between November 1,2018 and November 21,2019 were screened. The aim of this study was to examine the relationship between the vitamin B12 and homocysteine levels of babies and their mothers' vitamin B12 levels. Babies were selected according to that who have normal birth time and week, do not use vitamin B12 and folic acid, do not take formula or supplementary food, do not have any additional disease or infection. And mothers who do not have additional disease, who do not have malnutrition, who do not have intestinal absorption disorder and infection and who do not take metformin, proton pump inhibitor and medicines containing vitamin B12 were selected. For vitamin B12 levels, normal was defined as higher than 300 pg/mL, possible deficiency was 200-300 pg/mL and deficiency was defined as lower than 200 pg/mL. 3.3-8.3 mmol/L was defined as normal for homocysteine and 5-20 ng/mL was defined as normal for folic acid. In the last 3 months of pregnancy, the use of drugs containing vitamin B12, the number of weekly meals consumed with red meat, the birth patterns and weights of babies, and the relationship between mother's B12 and babies' vitamin B12 and homocysteine levels were examined. Findings: The average age of the infants included in the study was 85.33±42.16 days and the average birth weight was 3250.17±443.77 grams. The mean of vitamin B12 in mothers was 319.10±123.88 pg/mL, while the mean B12 of infants was 236.24±126.81 pg/mL. The mean of homocysteine in infants is 12.50±5.78 and the average of folate is 14.89±3.05. While the rate of mothers who use vitamin B12 in the last 3 months of pregnancy is 71.38%, the average vitamin B12 of these mothers' babies is 248.42 pg/mL. The mean value of vitamin B12 is 198.09 pg/mL for babies of mothers who do not use vitamin B12 during pregnancy. Vitamin B12 levels were found below 200 pg/mL in 14.8% of breastfeeding mothers included in the study, the ratio of mothers with 200-300 pg/mL B12 vitamin levels is 33.1%. The average vitamin B12 value of the mothers with 300 pg/mL of the baby is 385.24 pg/mL, while the average vitamin B12 value of the mothers with normal homocysteine level of the baby is 382.91 pg/ml. There was no correlation between birth weight and postnatal age and vitamin B12 levels of the normal birth weight babies in the study. There was no correlation between the number of meals mothers consumed in red meat per week and their babies' vitamin B12 levels. When 220 pg/mL was taken for vitamin B12 cut-off value predicting homocysteine normality, 76.67% sensitivity, 65.53% specificity, 39.32% were calculated. Results: According to the findings of this study, vitamin B12 deficiency and possible deficiency in three out of four infants and if breastfeeding mothers have sufficient vitamin B12 levels, infants have much less vitamin B12 deficiency it was seen that it would be seen. The study of the mothers at the time of pregnancy and lactation in terms of vitamin B12 deficiency with certain intervals and the support given to the mothers showed that the babies' vitamin B12 and homocysteine levels could be more normalized. Although the study was conducted with a large number of patients, it was a restrictive feature that it was based on retrospective data, it should be supported by prospective observational studies with a wider patient group.