Antikor baskılanmış manyetik nanotaneciklerin hazırlanması ve kullanılabilirliği
The preparation and usability of antibody imprinted magnetic nanoparticles
- Tez No: 626019
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yüzeyde baskılama yönteminde, antikora seçici polimerler sentezlemek için kalıp olarak antikor, antijen gibi proteinler kullanılabilir. Bu çalışmada, ferritin antikorlarının (anti-ferritin) spesifik olarak tanınması ve ayrılması için manyetik baskılı nanotanecikler (MIP-MNP'ler) kullanıldı. MIP-MNP'ler yüzeyde baskılama yöntemiyle hazırlandı. MNP'ler Fe+2 : Fe+3 alkalin ortamında çökeltme yöntemiyle sentezlendi. MNP'lerin yüzeyinde atom transfer radikal polimerizasyonunun (ATRP) başlatıcısı olarak (3-Bromopropil)trimetoksisilan (BPTS) kullanıldı. Katalizör sistemi olarak Cu(I)Br / Cu(II)Br2 kullanılmıştır. Fonksiyonel monomer ve çapraz bağlayıcı olarak 2-hidroksietilmetakrilat (HEMA) ve etilenglikolidimetakrilat (EGDMA) kullanıldı. MIP-MNP'ler yüzeyde başlatılan ATRP ve yüzeyde baskılama yönteminin kombinasyonu ile 2 saat içerisinde hazırlandı. Hazırlanan MIP-MNP'ler anti-ferritin antikorlarına karşı seçicilik gösterdi. Ayrıca kan eşdeğer numunesinde hedef antikorlar MIP-MNP'ler tarafından hızlıca tanındı ve kolayca ayrıldı.
Özet (Çeviri)
In the surface imprinting method, a protein such as antibody, antigen can be used as the template to produce antibody-selective polymers. In this study, antibody imprinted magnetic nanoparticles (MIP-MNP's) were prepared via surface imprinting method onto the surface of the magnetic nanoparticles for specific recognition and separation of ferritin antibodies (anti-ferritin). Magnetic nanoparticles were synthesized by precipitation method in alkaline medium of Fe2+ : Fe3+. (3-Bromopropyl)trimethoxysilane (BPTS) was used atom transfer radical polymerization (ATRP) initiator which was attached surface of the MNP's. Cu(I)Br/Cu(II)Br2 were used as catalyst system. 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA) and ethyleneglycoldimethacrylate (EGDMA) were chosen as functional monomer and crosslinking-agent, respectively. The MIP-MNP's were prepared within 2h by the combination of surface-initiated atom transfer radical polymerization and surface imprinting method. The prepared MIP-MNPs were showed selective affinity to target anti-ferritin antibodies. Moreover, the target antibodies in the whole blood sample were quickly recognized and easily separated by MIP-MNP's.