Gebe ve emziren annelerdeki major depresif bozuklukta rtms-ttmu(tekrarlayıcı transkraniyal manyetik uyarım) tedavisinin etkinliği ve klinik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
The efficiency of the treatment with repetitive transcranial magnetic stimulation (RTMS) for major depressive disorder during pregnancy and postpartum, and the relationship of clinical values with the evaluation
- Tez No: 452334
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN BALIBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gebe ve emziren annelerde depresif bozukluğun tedavisinde pek çok problem ve kısıtlılık yaşanmaktadır. Bu çalışmada ilaç kullanımında kısıtlılık yaşanan depresif bozukluk tanısı konmuş gebe ve emziren annelerde rTMS (Repetitive transcranial magnetic stimulation) tedavisinin etkinliği ve klinik değişkenlerle tedaviye yanıt arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmamızda GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Servisi tarafından ayaktan ve yatarak takip edilen hastalarda DSM-5 tanı kriterleri esas alınarak psikotik olmayan depresif bozukluk tanı kriterlerini karşılayan 30 (15 gebe, 15 emziren) hasta alındı ve rTMS uygulandı. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve rahatsızlık öyküleri ile ilgili bilgileri içeren hasta takip formu doldurulduktan sonra klinik değerlendirme sürecinde tedavi öncesi, tedavi ortası (7.gün) ve tedavi sonrası olmak üzere üç kez HAMA (Hamilton Anksiyete Ölçeği), HAMD (Hamilton Depresyon Ölçeği) ve EPDÖ (Edinburg Pospartum Depresyon Ölçeği) ölçekleri uygulandı. İlaç tedavisi almakta olan hastaların mevcut psikiyatrik farmakoterapilerine herhangi bir müdahalede bulunulmadı ve kullanmakta oldukları tedavileri aynı dozda sürdürüldü. rTMS tedavisi öncesi hastalar gebe ve emziren olarak iki grup şeklinde ayrıldı. DLPFK'e haftada 6 seans olmak üzere toplam 15 seans rTMS tedavisi uygulandı. rTMS tedavisinin etkinliği açısından karşılaştırıldı. rTMS tedavisi sonrasında hem gebelerde hem de emziren grupta HAMA, HAMD, EPDÖ skorlarında ve HAMA, HAMD alt skorlarında istatistiksel olarak anlamlı derecede düşme olduğu tespit edildi (p0.05). rTMS tedavisi düşük yan etkili profili, kolay tolere edilebilir olması nedeniyle gebe ve emziren annelerde major depresif bozuklukta etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Gebe ve emziren annelerde görülen major depresif bozuklukta, ilaç kullanmak istemeyen veya kullanamayanlarda, rTMS tedavisine motive ve tedaviye dirençli hastalar için düşünülmesi gereken önemli bir tedavi seçeneğidir.
Özet (Çeviri)
Many problems and limitations occur during the treatment of major depressive disorder during pregnancy and postpartum. In this study, we investigate the efficiency of the treatment with repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) for major depressive disorder during pregnancy and postpartum, and the relationship of clinical scales with the response to presented treatment method. Our study was performed in 30 outpatients and inpatients with DSM-5 diagnosed non-psychotic major depression at GATA Haydarpasa Training Hospital Psychiatry Department. rTMS treatment was conducted to thirty women with major depressive disorder (fifteen in the pregnancy and other fifteen in the pospartum episodes). A sociodemographic form was administered to patients in order to determinate demographic and clinical variables prior to commencement of the study. Treatment's effect was performed with Hamilton Anxiety Rating Scale (HAMA), Hamilton depression rating scale (HAMD), and edinburgh postnatal depression scale (EPDS) during treatment sessions 1, 7, and 15. Patients received 15 rTMS sessions to left DLPFC, 5 times per week during three-week period with same stimulation parameters. The patients continued taking their current psychotropic medications with no change for the duration of the study. There was statistically significant decrease from baseline in EPDS, HAMA and HAMD total scores and HAMA and HAMD subscores at the end of treatment (p0.05). rTMS can be considered as a safe and tolerable stimulation method in major depressive disorder during pregnancy and postpartum, with minor side effects. Major depressive disorder is common during pregnancy and pospartum. These patients prefer non-medicament treatment options. rTMS can be regarded as an effective and feasible treatment option for pregnant and postpartum women with major depressive disorder who do not prefer to take antidepressant medication.