Peyzaj alanlarında sulama projelerinin 3 boyutlu tasarımı: Maltepe su deposu çevre düzenleme projesi
3d design of irrigation projects in landscape areas: Maltepe water tank landscaping project
- Tez No: 626049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Peyzaj alanlarında yapısal ve bitkisel projelerin tasarımının görsel olarak daha iyi görünebilmesi için kâğıt üzerinde çizilen iki boyutlu projeler yerine, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar ortamında programlar (BLENDER, AUTOCAD, ARCHİCAD, MAYA, SKETCHUP, 3DsMAX vb.) kullanılarak 3 boyutlu olarak daha kolay ve hızlı yapılabilmektedir. Projelerin üç boyutlu olarak gösterilmesi hem projeyi tasarlayan kişilere hem de proje uygulayıcıları veya kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ülkemizde yapılan peyzaj alanlarındaki sulama sistemi projeleri genellikle profesyonel kişilerce tasarlanmadığından uygulama sonrası problemler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bursa İl'inde Maltepe Su Deposu Çevre Düzenleme Peyzaj Projesinde sulama sisteminin yeniden ele alınarak üç boyutlu olarak tasarlanmasıdır. Çalışma sonucunda söz konusu alanda sulama sistemi toprak, bitki örtüsü, eğim, su kaynağı vb. parametreler göz önüne alınarak yeniden tasarlanmıştır. Buna ilaveten, sulama sisteminin tüm parçaları üç boyutlu olarak çizilmiş ve suyun dağılımının da üç boyutlu olarak animasyonunun gösterimi de yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile yapısal ve bitkisel üç boyutlu tasarımın yanında su kaynağından bitkiye ulaşıncaya kadar sulama sisteminin tüm parçalarının üç boyutlu olarak gösterilmesi hazırlanan projelere büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to visualize the design of structural and plant projects in landscape areas, instead of two-dimensional projects drawn on paper, with the development of technology, computer programs (BLENDER, AUTOCAD, ARCHİCAD, MAYA, SKETCHUP, 3DsMAX etc.) can be made easier and faster in 3D. Showing the projects in three dimensions provides great convenience both to the project designers and project implementers or users. Since irrigation system projects in landscaping areas in our country are not usually designed by professional people, problems arise after application. The aim of this study is to re-design the irrigation system in Maltepe Water Reservoir Landscaping Project in Bursa Province in three dimensions. As a result of the study, irrigation system in the area has been redesigned considering the parameters such as soil, vegetation, slope, water supply and so on. In addition, all parts of the irrigation system are drawn in three dimensions and the animation of the distribution of the water was shown in three dimensions. With this study, structural and vegetative three-dimensional design, as well as showing all parts of the irrigation system in three dimensions until it reaches the water source from the plant will contribute greatly to the projects.