Konut piyasasının ekonomi politiği: Gaziantep vakası
Political economy of the housing market: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 626090
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN TANKUT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışması kapitalist üretim biçiminin egemen olduğu toplumlarda konut piyasasının işleyişini ve onun sermaye birikim süreçleriyle ilişkisini anlamaya çalışmak için yapılmıştır. Bu alandaki toplumsal, ekonomik ve politik güç ilişkileri ekonomi politik içerisindeki değer ve rant teorileri gibi temel tartışma alanları üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çerçevede tezin örneklemi sanayileşen ve göç alan bir şehir olan Gaziantep'te faaliyet gösteren inşaat firmaları, meslek kuruluşları ve büyükşehir belediyesi oluşturmaktadır. Yapılan görüşmeler aracılığıyla şehirdeki arsa ve konut piyasasını etkileyen dinamikler, rantı ortaya çıkaran faktörler, sanayi ve inşaat sektörleri arasındaki etkileşim gibi hususlar tahlil edilmeye çalışılmıştır. Söz konusu faillerin konut piyasasında bulunma saikleri, bu piyasanın üretim, finansman ve satış gibi aşamalardan oluşan işleyiş mekanizmasını görüşmeler vasıtasıyla anlamak, bunların ortaya çıkardığı kâr ve ranta dayalı güç ilişkilerini ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu doğrultuda çalışmada temel bir ihtiyaç olduğu aşikâr olan konutun fiyat oluşumlarını etkileyen ekonomi politik faktörler Gaziantep gibi nüfusu 2 milyonu aşan, sanayi ve ticari sermaye birikiminin belirli bir gelişkinliğe ulaştığı bir şehir örneği üzerinden tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out in order to understand the functioning of the housing market and its relation with capital accumulation processes in the societies dominated by the capitalist mode of production. In this field, social, economic and political power relations have been evaluated through basic discussion areas such as the value and rent theories of political economy. In this context, the research unit is made up of the area of the Gaziantep Metropolitan Municipality, construction companies and professional organizations operating in Gaziantep. Gaziantep is an industrialized and overpopulated city due to migration. Issues such as the dynamics affecting land and housing market in the city, factors that generate the rent, and the interaction between industrial and construction sectors are analyzed. The central aim of this thesis is to identify the motivations of the related agents involved in the housing market. And consequently this concerns an effort to grasp the operating mechanisms of the housing market, which consists of stages like production, financing and sales by the help of interviews, and to reveal the profit and rent-based power relations both produced by all these. Accordingly, the thesis analyzed the political economic factors influencing the price determination of the house, that is obviously a basic need, over a city such as Gaziantep, with a population of more than two million and where industrial and commercial capital accumulation has reached a certain level of development.