Adana'da aşı reddi nedenleri ve aşılarla ilgili görüşler
Reasons for vaccine refuse in Adana and opinions about vaccines
  1. Tez No: 626095
  2. Yazar: MUHAMMET HASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Aşılar uzun geçmişine ve günümüzde etkinliği, faydaları ve güvenliği üzerine pek çok şey söylenmesine rağmen özellikle de yakın zamanda artan bir tartışmanın odağı olmuştur. Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görülen ve üzerinde tartışmaların sürdüğü bu konu yapılacak yeni çalışmalarla daha iyi anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu çalışmayla dünya genelinde ve ülkemizde giderek artan aşı reddinin sebeplerini daha iyi anlayabilmek, aşılarla ilgili sahip olunan düşünceleri değerlendirebilmek ve sonuçta edinilen bilgilerle bu alanda atılacak adımlara ışık tutabilmek amaçlanmıştır. Yöntem: Adana il merkezinde 2017-2018 yıllarında çocukları için aşı reddinde bulunduğu belirlenen ebeveynler ve kontrol grubu olarak da yine Adana il merkezinde çocuğuna aşı yaptıran ebeveynlerden seçilen örneklem grubu çalışmamızın evrenini oluşturmaktadır. Aşı reddi grubunda 61 ebeveyn, kontrol grubunda 148 ebeveyn yer almaktadır. Her iki gruba bazı ortak soruların da yer aldığı, sosyodemografik verilerin ve aşılarla ilgili düşüncelerin sorgulandığı anket formları uygulandı. Bulgular: Katılımcıların %84,7'sini anneler oluşturmaktadır. Aşı reddinde bulunulan çocukların %80,3'ü daha önce aşı olmuştur. Ebeveynler açısından aşı reddinin en sık sebebi aşılara güven duymamaları/yan etkileri hakkında endişe sahibi olmaları (% 89,9) olarak belirlendi. Kontrol grubundaki ebeveynlerin %27,4'ü aşılarla ilgili medyada çıkan olumsuz haberin düşüncesini etkileyebileceğini belirtmektedir. Sonuç: Aşı reddi tek bir sebebe bağlı olmayıp aksine birçok faktörden etkilenen kompleks bir durumdur. Ülkemizde aşılarla ilgili tereddütlerin giderilmesi sadece aşı reddinde bulunan aileler için değil aynı zamanda aşı tereddüdü olan diğer tüm bireyler için de önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although vaccines have a long history and much has been said about their efficacy, benefits and safety, they have become the focus of an increasing debate, especially recently. This issue, which is seen as an important public health problem and where discussions are ongoing, should be tried to be better understood with new studies. With this study, it is aimed to better understand the causes of the vaccination rejection in the world and in our country, to evaluate the thoughts about vaccines and to throw fresh light on the steps to be taken in this field with the information obtained as a result. Material and Method: The parents who rejected to vaccinate their children between 2017 and 2018 in Adana City centre were included as 'Vaccine rejection group' and a sample from the parents who vaccinated their children in the same time period in Adana City centre was included as 'Control group' in this study. There were 61 parents in the Parental refusal of childhood vaccines group and 148 parents in the Control group. Questionnaire were applied to both groups, including some common questions, questioning socio-demographic data and thoughts on vaccines. Results: Maternal parents constitute 84,7% of the participants. 80,3% of children, whose parents have rejected the vaccination, have been vaccinated before. The most common cause of vaccine rejection from the point of view of parents was determined to be uncertain about the vaccines / to have anxiety about side effects (89,9%). 27,4% of the parents in the control group stated that the negative news about the vaccines in the media may affect their opinion. Conclusion: Vaccine rejection does not depend on a single reason, on the contrary, it is a complex condition that is affected by many factors. Dealing with hesitations about vaccines in our country is important not only for families who refuse vaccines, but also for all other individuals who are vaccinated.